Ankara'nın seyahat uyarısı Berlin'de tepki gördü

Ankara'nın seyahat uyarısı Berlin'de tepki gördü

Ankara'nın Almanya için Türk vatandaşlarına yaptığı seyahat uyarısına, Berlin'den tepki geldi... Her Türk vatandaşının ülkeye gelebileceğini söyleyen Başbakan Merkel; "Bizde gazeteci tutuklanmıyor" ifadelerini kullandı... Sosyal Demokrat Parti başbakan adayı Martin Schulz ise Ankara'yı sert sözlerle eleştirdi... Alman gazeteciler de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a bir mektup yazarak siyasi nedenle tutuklu meslektaşlarının serbest bırakılmasını istedi.

Ankara-Berlin hattındaki kriz, karşılıklı açıklamalar ile tırmanıyor...

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel'in Alman vatandaşlarına yaptığı Türkiye'ye seyahat uyarısına Ankara, Türk vatandaşlarına yönelik resmi uyarı ile yanıt verdi, Berlin açıklamaya tepki gösterdi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, her Türk vatandaşının Almanya'yı ziyaret edebileceğini belirterek, "Bizim ülkemizde hiçbir gazeteci tutuklanmıyor, hiçbir gazeteci gözaltına alınmıyor, ülkemizde fikir özgürlüğü ve hukuk devleti ilkeleri geçerli. Biz de bundan gurur duyuyoruz" şeklinde konuştu.

Sosyal Demokrat Parti lideri ve başbakan adayı Martin Schulz ise Ankara'yı sert sözlerle eleştirdi. Schulz, Almanya'nın Türkiye tarafından aşağılanmayı kabul etmeyeceğini söyledi.

Alman gazeteciler de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a bir mektup ile çağrıda bulundu.

Türkiye'de tutuklu bulunan Die Welt muhabiri Deniz Yücel'in 44'üncü yaşgünü nedeni ile 14 dernek tarafından oluşturulan mektupta, siyasi nedenle tutuklu gazetecilerin serbest bırakılması istendi.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz