Memur emeklilerine uyarı!

Memur emeklilerine uyarı!

Kamuda 30 yıldan fazla hizmeti olan memur emeklileri ikramiye farklarını almaya başladı. Ancak 29 Ocak 2018 tarihine kadar ikramiye farkları için SGK'ya başvurulması gerekiyor. Bu tarihe kadar başvuru yapmayanlar hakkını kaybediyor.

30 yılın üzerinde hizmeti olan ancak emekli ikramiyesini 30 yıl üzerinden alan memur emeklilerine ikramiye farklarının ödenmesiyle ilgili düzenleme geçtiğimiz yıl yapılmıştı. Memur emeklileri ikramiye farklarını almaya başladı.

Ancak 29 Ocak 2018 tarihine kadar ikramiye farkları için SGK'ya başvurulması gerekiyor. Bu tarihten sonra ikramiye farkı hak edilmiş olsa bile ödenmeyecek.

Yapılan başvurular sonrasında ikramiye farkları hesaplanıyor ve bu kişilere veya hak sahiplerine ikramiye farkları ödeniyor. Dolayısıyla yalnızca memur emeklileri değil, eğer memur emeklisi hayatını kaybetmişse geride kalan hak sahipleri de ikramiye farkını alabiliyor.

Daha önce dilekçeyle SGK'ya başvuran ve dava açmayan kişilerin tekrar SGK'ya başvuru yapması gerekmiyor.

İkramiye farkları ödenmeye başlandı. Başvuru yapan kişilerin ikramiye farkları eğer 7 bin 500 liranın üzerinde ise 7 bin 500 lirası başvurudan itibaren 3 ay içinde, kalan tutarı ise faiziyle birlikte bir sonraki yılın aynı ayında ödeniyor.

İkramiye farkının ne kadar olacağı memurun ne zaman emekli olduğuna, derece ve kademesine, makam veya görev tazminatı olup olmadığına bağlı olarak değişiyor. Diğer yandan 30 yılın üzeri hizmet ne kadar fazlaysa ve emeklilik tarihi 7 Ocak 2015'e ne kadar yakınsa ikramiye farkı da o kadar yüksek oluyor.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz