Varlık fonu başkanı görevden alındı

Varlık fonu başkanı görevden alındı

Türkiye Varlık Fonu Başkanı Mehmet Bostan görevden alındı. Yerine vekaleten Borsa İstanbul Başkanı Himmet Karadağ atandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kararla ilgili olarak "Varlık Fonu'nu bizim yeniden reorganize etmemiz şart" dedi.

ERDOĞAN : "VARLIK FONUNDA HEDEFLENEN ARZULANAN BİR SÜREÇ NE YAZIK Kİ OLMADI. "

Bünyesinde Milli Piyango, at yarışları, Ziraat Bankası, BOTAŞ, Borsa İstanbul, Türk Hava Yolları ve Halk Bankası gibi Türkiye’nin dev kuruluşlarının yer aldığı 200 milyar dolarlık Türkiye Varlık Fonu’nun yönetiminde deprem yaşandı. Fonun kuruluşundan bu yana başkanlık görevini yürüten Mehmet Bostan, görevinden alındı.

Kazakistan ziyareti öncesinde konuyu değerlendiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Varlık Fonu'nun başbakana bağlı olduğunu ancak kararı birlikte aldıklarını söyledi.

ERDOĞAN: " SAYIN BAŞBAKAN DA BEN DE BU GELİŞMLERİ GÖRDÜK VE BÖYLE YÜRÜMEYECEĞİNE KARAR VERDİK. VE BU KARAR NETİCESİNDE DE BU ADIMIN ATILMASI İSABETLİDİR DEDİK. VARLIK FONU'NU BİZİM YENİDEN BİR REORGANİZE ETMEMİZ ŞART. ONUN DA ADIMINI İNŞALLAH KAZAKİSTAN SONRASI SAYIN BAŞBAKAN İLE DEĞERLENDİRİP BU ADIMLARI DA ATACAĞIZ."

Bostan’ın yerine vekaleten Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Himmet Karadağ atandı. Ancak kulislerde, Karadağ’ın vekaleten atandığı, ilerleyen dönemde fonun başına Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'ndan üst düzey bir ismin geçebileceği de konuşuluyor.

Bostan, 3 Kasım 2016’da Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’ndan Türkiye Varlık Fonu Başkanlığı görevine getirilmişti.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz