Ev hayvanlarına çip geliyor

Ev hayvanlarına çip geliyor

Petshop'larda kedi ve köpek satışına yasak geliyor...Ayrıca evde bakılan kedi ve köpeklere çip takılarak takibi sağlanacak...Böylece hayvanlarını sokağa atarak kaderine terk edenler tespit edilerek para cezası uygulanacak...

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, insanların en yakın dostları Kedi ve Köpeklerle ilgili yeni bir yönetmelik hazırladı. Meclis gündemine sunulacak yönetmelikte, ev hayvanlarını ve sahiplerini yakından ilgilendiren maddeler var.

" OLUMLU BİR GELİŞME ÇÜNKÜ YILDA BİNLERCE HAYVAN TERK EDİLİYOR. BU HAYVANLARIN ÇOĞU YEMEDEN İÇMEDEN KESİLİYOR."

Mevzuatın sokak hayvanları için genişletilmesi gerektiğini söyleyen Hayvan Hakları İzleme Komitesi yetkilileri, para cezasının da caydırıcı olmasını talep ediyor.

"SADECE SAHİPLİ HAYVANLARIN TERK EDİLMESİ DEĞİL SOKAK HAYVANLARININ DA BİR YERDEN BİR YERE ATILMASI BU HAYVABLARIN ÇOĞUNUN ÇİPLİ OLDUĞUNU GÖRÜYORUZ"
"SOKAK HAYVANLARI HEPİMİZİN SORUMLULUĞUNDA VE ÇİPLİ HAYVANLAR DOLAYISIYLA MEVZUATIN GENİŞLETİLMESİNİ İSTİYORUZ VE İDARİ YAPTIRIMIN ARTIRILMASI GEREKİYOR"

Yeni yönetmeliğe göre ev hayvanlarının sahip değişikliğinde de belge düzenlenecek. Hayvanın bilgilerinin yer alacağı belgenin altına hayvanın eski ve yeni sahibi imza atacak. Ev hayvanını devralan kişi bu belge ile il müdürlüklerine başvuru yapacak.

Petshoplarda kedi ve köpek satışının da yasaklanması planlanıyor. Kedi ve köpekler üretim yerlerinde kalacak. Bu hayvanları almak isteyenler, artık kataloglardan seçim yapacak. Pet shoplarda, sadece balık ve bazı kuş türleri satılacak. Ancak, hayvan hakları savunucularına göre, hayvan satışı cins ayırt etmeden yasaklanmalı...

"HİÇBİR ŞEKİLDE SATIŞIN MÜMKÜN OLMAMASI GEREKTİPİNİ DÜŞÜNÜYORUZ. PETSHOPLARDA YABANİ HAYVAN SATIŞI OLDUĞUNU BİLE BİLİYORUZ.DENETİM SIFIR ÜRETİM ÇİFTİKLERİNİN KAPATILMASI GEREKİYOR. BAKIMEVİ BARINAKTA HAYVANLAR YUVA BEKLİYOR. ONLAR SAHİPLENİLEBİLİR"

Petshop sahiplerinden ise, farklı görüşler var.

" SATIŞLAR YASAKLANMAMALI AMA DENETİM ARTIRILMALI"
" ÖNCEDEN SATIYORDUM KALDIRDIM BARINAKLARA YÖNELNDİRİYORUM

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz