Kalıcı yaz saati uygulamasının faturası ağır

Kalıcı yaz saati uygulamasının faturası ağır

Tasaaruf amacı ile başlatılan kalıcı yaz saati uygulaması, elektrik tüketiminin 5 aylık süreçte "yüzde 6.3 oranında artmasına" neden oldu. Vatandaşın daha yüksek faturalarla karşılaştığına işaret eden uzmanlara göre; bu uygulama, enerji satan özel şirketlere yaradı.

Tartışmalar ile başlayan kalıcı yaz saati uygulamasının faturası, vatandaşın cüzdanına çıktı.

" FATURALAR ZATEN YÜKSEK GELİYO YÜZDE 20 ARTTIĞINI DÜŞÜNÜYORUM KARANLIKTA KALKIYORUZ
TABİ ERKEN SAATTE AÇIYOSUNUZ ELEKTİRİĞİ FATURAYA YANSIDI

Amaç," enerji tasarrufu sağlamak" olarak açıklanmıştı ancak; uygulamanın başladığı 5 aylık süreçte "elektrik tüketimi, yüzde 6.3 arttı..." Bu da yaklaşık 3 milyar liralık ek faturaya neden oldu.

"ARTIŞIN SAAT FARKININ UYGULANMAYIŞINDAN OLDUĞUNU TESPİT ETTİK ÇOCUKLARIMIZ SABAH ŞAFAĞINDA OKULA GİTTİ. ERKENDEN YOLA ÇIKILDI. ERKEN KALKTIĞINIZ ZAMAN DA TÜKETİMNZ ARTIYOR ISINMAYI AÇIYORSUNUZ ELEKTRİĞİ AÇIYORSUNUZ"

Kalıcı yaz saati uygulaması ile enerji tüketiminin arttığının altını çizen Elektirk Mühendisleri Odası Başkan Yardımcısı Hüseyin Ergun Doğru, vatandaşın cebinden daha çok para çıktığına işaret etti.

"ENERJİYİ SATAN ARTIK ÖZEL ŞİRKETLER BU ŞİRKETLE KARI OLDU. ÖZEL ŞİRKETLERİN KASASINA GİREN PARALARI SORGULAMAK LAZIM 3 MİLYAR EK PARA GİRMİŞ VE VATANDAŞIN CEBİNDEN ÇIKMIŞ DEVLETİN ÖZEL ŞİRKETLERDEN YANA DEĞİL DE VATANDAŞTAN YANA ÖNLEM ALMASI GEREKİR"

Kalıcı yaz saati uygulamasının enerji faturası, elektrikle de sınırlı kalmadı. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun tarafından yayımlanan son aylık rapora göre, Türkiye'nin son doğalgaz tüketimi de bu yılın ocak ayında, geçen yılın aynı dönemine göre, yüzde 11.2 artışla 6.4 milyar metreküpe ulaştı.

Türkiye, böylece doğalgaz tüketiminde aylık bazda tüm zamanların tüketim rekorunu kırmış oldu.

Sokaktaki vatandaş da hem kalıcı yaz saati uygulamasından, hem de yüksek elektrik faturalarından dertli...

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz