Yıldırım, Malta'ya hareketi öncesi konuştu

Yıldırım, Malta'ya hareketi öncesi konuştu

Başbakan Binali Yıldırım, Malta'ya giderken Esenboğa havalimanında konuştu. Malta'nın geçmişten beri Türkiye'nin AB'ye üyeliği konusunda olumlu yaklaşım gösterdiğini belirten Yıldırım, ziyaret sonrası geçeceği Almanya'da gurbetçilerle buluşacağını söyledi.

Başbakan Binali Yıldırım, resmi ziyarette bulunacağı Malta'ya hareketi öncesi Esenboğa Havalimanı'nda basın toplantısı düzenledi.

Ziyaretinin, Türkiye'den Malta'ya başbakan düzeyinde gerçekleştirilecek ilk ziyaret olacağını belirten Yıldırım, görüşmenin içeriğiyle ilgili bilgi verdi.

"TERÖRİZMLE ORTAK MÜCADELE, DÜZENSİZ GÖÇ, SURİYE IRAK, LİBYA'DA YAŞANAN İSTİKRARSIZLIKLARDAN KAYNAKLI İKİ ÜLKENİN DE ORTAK SORUNLARI ELE ALINACAK VE KAPSAMLI BİR ŞEKİLDE DEĞERLENDİRECEĞİZ. AYRICA KÜRESEL KONULARA DA TEMAS ETME FIRSATIMIZ OLACAK."

Yıldırım, Malta ile Türkiye-AB ilişkilerini de masaya yatıracaklarını belirtti.

"MALTA, ESKİDEN BERİ AB'YE TÜRKİYE'NİN ÜYELİĞİ KONUSUNDA HEP OLUMLU YAKLAŞIM GÖSTERMİŞ VE DESTEKLEMİŞTİR. MALTA'NIN, BU TUTUMUNU TÜRKİYE-AB İLİŞKİLERİ AÇISINDAN KRİTİK BİR ÖNEME RASTLAYAN DÖNEM BAŞKANLIĞINDA DA DEVAM ETTİRECEĞİNE VE İLİŞKİLERİN YAPICI BİR DİYALOGLA SÜRDÜRÜLMESİ İÇİN GAYRET GÖSTERECEĞİNE İNANIYORUZ, BUNDAN EMİNİZ."

Başbakan Yıldırım, günübirlik Malta ziyaretinin ardından 53'üncüsü düzenlenen Münih Güvenlik Konferansı'na katılmak üzere Almanya'ya gideceğini söyledi. Yıldırım, burada Almanya'daki Türk vatandaşlarıyla bir araya geleceklerini de kaydetti.

"DÜSSELDORF'TA DÜZENLENECEK BİR SALON TOPLANTISINDA BİNLERCE GURBETÇİMİZLE BİR ARAYA GELECEĞİZ, ONLARLA SOHBET EDECEĞİZ VE ONLARIN ÖNERİLERİNİ ALACAĞIZ, SORUNLARINI DİNLEYECEĞİZ, BURADA TOPLANACAK ÇOK SAYIDAKİ VATANDAŞIMIZA ÖNÜMÜZDEKİ SÜRECİ DE HALK OYLAMASI SÜRECİNİ DE DEĞERLENDİRME FIRSATIMIZ OLACAK."

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz