Trump, basın toplantısında gündemi değerlendirdi

Trump, basın toplantısında gündemi değerlendirdi

Amerikan Başkanı Donald Trump, ABD'ye bazı ülkelerden gelecek göçmenlerin girişini engellemek için yeni bir başkanlık kararnamesi sunacağını belirtti. Trump, Michael Flynn’ın Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanlığı görevinden istifasını istemesinin nedenini ise Rus büyükelçi ile görüşmesi değil “Başkan Yardımcısı Mike Pence’e yanlış bilgi vermesi” olarak açıkladı.

ABD Başkanı Donald Trump, düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Donald Trump, 7 Müslüman ülkeden gelen göçmenleri engelleyen kararnamesinin Washington eyaleti Federal Yargıcı James Robart tarafından durdurulmasının ardından yeni bir kararname sunacağını açıkladı. Trump, "Yeni kararname, benim ‘çok kötü bir karar’ olarak tanımladığım karar üzerine şekillenecek." dedi.

Başkan Trump, eski Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Flynn'in istifasını talep etmesiyle ilgili de açıklama yaptı.

Flynn'in Rus Büyükelçi Sergey Kislyak ile yaptığı telefon görüşmesine ilişkin Başkan Yardımcısı Mike Pence’e yanlış bilgi verdiği için istifasını istediğini belirten Trump, "ABD Başkan Yardımcısına gerçekleri söylemedi ve daha sonra hatırlamadığını belirtti, bu kabul edilemez” ifadelerini kullandı.

Trump, basın toplantısında ABD medyasına yönelik eleştirilerini de sürdürdü.

Medyanın doğruları yansıtmadığını kaydeden Trump, “Basın dürüst değil ve biz bunu konuşmazsak bu Amerikan halkına yalan söylediğimiz anlamına gelir. Basının neden böyle yaptığını araştırmalıyız, kontrolden çıkmış durumdalar" diye konuştu.

Öte yandan Trump, Flynn olayını örnek vererek ABD basınına Beyaz Saray’dan gizli bilgilerin sızdırılmasını eleştirdi.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz