ABD'nin BM daimi temsilcisi Haley, ortadoğu toplantısına katıldı

ABD'nin BM daimi temsilcisi Haley, ortadoğu toplantısına katıldı

ABD'nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Nikki Haley, İsrail-Filistin sorununda iki devletli çözüme destek verdiklerini söyledi. Haley, yeni fikirlere açık olduklarını belirtti.

ABD'nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Nikki Haley, Güvenlik Konseyi'ndeki Ortadoğu konulu toplantının ardından basın toplantısı düzenledi.

Temsilci Haley, konseyin İsrail'in işgal altındaki Filistin topraklarında yerleşim birimlerini kınayan ve yerleşim planlarına son vermesi talebinde bulunan kararını değerlendirdi.

Haley, "Bu korkunç hatayı bir daha asla tekrar etmeyeceğiz ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin İsrail'i kınayan tek taraflı kararlarına izin vermeyeceğiz" dedi.

İsrail ve Filistin arasında doğrudan yapılacak müzakereleri olumlu bulduklarını da ifade eden Haley, "İki devletli çözümü kesinlikle destekliyoruz ama aynı zamanda karşılıklı mutabık kalınacak yeni fikirlere de açığız." diye konuştu.

Haley, ABD'nin iki tarafı tekrar masaya getirerek görüşmelere yeni bir bakış açısıyla başlamak istediğini de sözlerine ekledi.

Filistin'in Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Riyad Mansur ise, ABD Başkanı Trump'ın İsrail Başbakanı Netanyahu'ya yerleşim birimleri planını durdurması çağrısından memnuniyet duyduklarını belirtti.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz