MHP'den referandum genelgesi

  • 17 Şubat 2017

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, parti örgütüne yönelik referandum genelgesi yayınladı. Genelgede, aynı tercihteki siyasi partilerle ortak çalışma yürütülebileceği belirtildi. Bahçeli'nin ortak çalışma açıklamasına Başbakan Binali Yıldırım'dan da destek geldi.


MHP lideri Bahçeli, 16 Nisan'da yapılacak anayasa değişikliği referandumu kapsamında parti teşkilatlarına genelge gönderdi.

MHP'nin referanduma kendi imkan ve kabiliyetleriyle hazırlanacağının ifade edildiği genelgede Bahçeli, "Ancak, referandumda aynı tercihler içinde bulunacağımız siyasi parti ya da partilerle gerek görüldüğü takdirde ortak çalışmalar da belirli sınır ve eşikler çerçevesinde yapılabilecektir. Zorunlu ve zorlayıcı haller dışında propaganda çalışmalarımız diğer partilerle bir ve aynı kümede olmayacaktır." ifadelerini kullandı.

Bahçeli, "MHP evet iradesini tek başına, kendi üslup, ilke, tecrübe ve siyasi müktesebatı dahilinde milletimizle paylaşacaktır." değerlendirmesinde de bulundu.
Genelgede ayrıca, parti içinde muhalefet yapan 'hayırcı'larla da temas kurulmayacağı, toplantılarına iştirak edilmeyeceği ve ortam açılmayacağı belirtildi.

Bahçeli'nin ''aynı tercihler içinde bulunacağımız siyasi partilerle ortak çalışmalar yapılabilecektir'' açıklaması başbakan binali yıldırıma da soruldu..

"BİZ MHP İLE UZLAŞARAK GEÇİRDİK BU TEKLİFİ MECLİS'TEN. O BAKIMDAN SÖYLEMLERİMİZİN BENZER OLMASI DOĞAL. GEREKİRSE BAZI ORTAK ETKİNLİKLER DE YAPABİLİRİZ. "