Nato Savunma Bakanları Toplantısı Brüksel'de yapıldı

Nato Savunma Bakanları Toplantısı Brüksel'de yapıldı

Belçika'nın başkenti Brüksel'de NATO Savunma Bakanları toplantısına katılan Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, ABD'li mevkidaşı James Mattis ile görüştü. Terör örgütü PKK uzantılarının Suriye'deki operasyonlarda kullanılmasından rahatsızlık duyduğunu belirten Işık, "bir terör örgütü, başka terör örgütüne tercih edilemez." dedi. Mattis ise, Fırat Kalkanı Harekatı'nda ABD ve koalisyon güçlerinin Türkiye'ye daha fazla destek sağlayacaklarını teyit etti.

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Brüksel'de yapılan NATO Savunma Bakanları Toplantısı'na katıldı.

İkili görüşmeler de gerçekleştiren Bakan Işık, ABD Savunma Bakanı James Mattis ile ilk kez bir araya geldi.

Mattis görüşmede, Fırat Kalkanı Harekatı'nda ABD ve koalisyon güçlerinin Türkiye'ye daha fazla destek sağlayacaklarını ifade etti.

Bakan Işık da PYD/YPG'nin Suriye'de operasyonlarda kullanılmasından duyduğu rahatsızlığı dile getirdi. Işık, "Terörle mücadele operasyonları, bu şekilde başarılı olamaz; bir terör örgütü, başka terör örgütüne tercih edilemez." diye konuştu.

Öte yandan, ABD Savunma Bakanı, NATO üyelerinin savunma harcamalarını artırmaması durumunda ülkesinin NATO'ya olan desteğini azaltacağı uyarısında bulundu

Mattis'e cevap NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'den geldi. Amerikalı bakanın açıklamasını "çok kararlı bir mesaj olarak gördüğünü" kaydeden Stoltenberg, "Bu mesaj, yük paylaşımının önemini gösteriyor ve ABD'deki siyasi gerçekliliği yansıtıyor" dedi.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz