10 Partiye seçmen kütüğü verilecek

10 Partiye seçmen kütüğü verilecek

Yüksek Seçim Kurulu'nun, 16 Nisan'da yapılacak anayasa değişikliği referandumu sürecine ilişkin aldığı kararlar Resmi Gazete'de yayımlandı. Seçmen kütükleri, AKP, Anavatan Partisi, BTP, BBP, CHP, HDP, HÜDA PAR, MHP, Saadet Partisi ve Vatan Partisine verilecek. Yurt dışında yaşayan seçmenler ise, yerel saatle 09.00-21.00 arasında oy kullanacak.

Seçmen kütüğü verilebilecek olan siyasi partilerin, kanun gereği seçimlere katılabilme yeterliliğine sahip olmaları gerektiği ifade edilen kararda, Adalet ve Kalkınma Partisi, Anavatan Partisi, Bağımsız Türkiye Partisi, Büyük Birlik Partisi, Cumhuriyet Halk Partisi, Halkların Demokratik Partisi, Hür Dava Partisi, Milliyetçi Hareket Partisi, Saadet Partisi ve Vatan Partisi'ne seçmen kütüğünün verileceği bildirildi.

Yurt dışında oy verme işlemleri ve ilgili kurulların görevlerine ilişkin esaslar da genelge ile düzenlendi.

Buna göre, oy kullanma saatleri yerel saatle 09.00'da başlayıp 21.00'de sona erecek.

Yurt dışı sandıklar ve gümrük kapılarından gelen sonuçlar Ankara İl Seçim Kurulunca tutanakla birleştirilerek, imzalandıktan sonra SEÇSİS uygulamaları tarama modülü kullanılarak YSK'ya gönderilecek.

Seçim araç ve malzemeleri, dış temsilcilikler ve Türkiye arasında diplomatik kargo ya da kurye yöntemiyle ve mümkün olan yerlerde THY vasıtasıyla, belirlenen temsilciliklerde ve aşamalarda kiralanacak uçakla, yurt içinde PTT Kargo veya THY vasıtasıyla taşınacak.

Anayasa değişikliği halk oylamasında yurt içinde 16 Nisan Pazar günü, yurt dışında ise 27 Mart-9 Nisan tarihlerinde oy kullanılacak.

Oy verme süresince kahvehane, kıraathane ve internet kafeler gibi bütün umumi eğlence yerleri kapalı kalacak, eğlence yeri niteliğini taşıyan lokantalarda yalnızca yemek verilebilecek

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz