Vergisini düzenli ödeyenlere yüzde 5 indirim getiriliyor

Vergisini düzenli ödeyenlere yüzde 5 indirim getiriliyor

Vergisini düzenli ödeyen mükelleflere yüzde 5 vergi indirimi, esnaf ahilik sandığı kurulması ve Genel Sağlık sigortasını yeniden yapılandıran teklif, Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildi. Ayrıca, Türkiye ile İran arasında yeni sınır kapılarının açılmasına dair kanun tasarısı da genel kurulda kabul gördü.

Vergiye uyumlu mükelleflere vergi indirimi, ahilik sandığı kurulması, yabancılara konut ve iş yeri satışında KDV istisnası, TEDAŞ ve tarımsal kredi alacaklarının yeniden yapılandırılması düzenlemelerini de içeren kanun Teklifi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildi.

Buna göre, kurumlar vergisi mükelleflerinden, belirlenen şartları taşıyanların yıllık gelir veya kurumlar vergisi beyannameleri üzerinden hesaplanan verginin yüzde 5'i, indirilecek. Hesaplanan indirim tutarı, her hal ve takdirde 1 milyon liradan fazla olamayacak.

Bakanlar Kurulu, tapu harcı oranını bir katına kadar artırmaya, onda birine kadar indirmeye yetkili olacak.

İş yeri ve konutların, satış bedelinin yurt dışından getirilecek döviz olarak ödenmesi şartıyla Türkiye'de yerleşmiş olmayan yabancı uyruklu gerçek kişiler ile kurumlara ilk satışı KDV'den istisna olacak.

Teklifle, işyerini kapatmak zorunda kalan esnafa işsizlik ödeneği sağlayacak Esnaf Ahilik Sandığı da kuruluyor. Son 3 yıl içinde 600 gün faaliyetini sürdüren ve Esnaf Ahilik Sandığı primi ödemiş olanlara 180, 900 gün faaliyetini sürdürenlere 240, 1080 gün faaliyetini sürdürenlere de 300 gün süreyle Esnaf Ahilik Sandığı ödeneği verilecek.

Genel Sağlık sigortasına da af geliyor. Gelir testine hiç başvurmayanlar, maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 12 ay içinde gelir testine başvurursa, primleri yapılan gelir testi sonucuna göre alınmaya başlanacak.

Meclus Genel Kurulu'nda da Türkiye ile İran arasında yeni sınır kapılarının açılmasına dair kanun tasarısı da kabul edildi. Tasarıya göre, uluslararası yolcu, eşya ve araç trafiğinde kullanılacak güzergah sayısını arttırmak amacıyla, Dilucu-Maku Kara Hudut Kapısı ve Kapıköy-Razi Kara Hudut Kapısı faaliyete geçirilecek.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz