Trump, İsrail başbakanı Netanyahu ile görüştü

Trump, İsrail başbakanı Netanyahu ile görüştü

Amerikan Başkanı Donald Trump, göreve gelmesinin ardından İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile ilk kez bir araya geldi. Trump, düzenledikleri ortak basın toplantısında Netanyahu'ya "yeni yerleşim yerleri inşasını biraz durdurması" gerektiğini söyledi. Trump, Filistin-İsrail sorunu konusunda ise iki çözüme de sıcak baktığını belirtti. Öte yandan, Trump'ın Çalışma Bakanı adayı Andrew Puzder, adaylıktan çekildiğini açıkladı.

ABD Başkanı Donald Trump, daha önce telefon görüşmeleri gerçekleştirdiği İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu ile ilk kez yüz yüze bir araya geldi.

Trump, Netanyahu'yu Beyaz Saray'ın kapısında karşıladı. İkili görüşme sonrası ortak basın toplantısı düzenledi.

Toplantının en dikkat çekici bölümlerinden birinde Trump, Netanyahu'nun "yeni yerleşim yerleri inşasını biraz durdurması" gerektiğini söyledi.

Bu konuda konuşarak uzlaşabileceklerini kaydeden İsrail Başbakanı ise "barışın önündeki en büyük engelin yeni yerleşimler olmadığını" dile getirdi.

ABD Başkanı, İsrail-Filistin sorunuyla ilgili de, "İki devletli çözümün daha iyi olacağını düşünüyordum; ama eğer İsrail ve Filistin mutlu olacaksa onların tercihi ne ise ben de onu kabul ederim." ifadelerini kullandı.

Toplantıda "İran'ın nükleer silahlara sahip olmasına izin vermeyeceğim." açıklamasını da yapan Trump, ABD Büyükelçiliğinin Tel Aviv'den Kudüs'e taşınması konusunda "Bunun olmasını istiyoruz; ne zaman olacağına bakacağız." değerlendirmesinde bulundu.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz