Avrupa'nın havası en kirli 8 kenti Türkiye'de

Avrupa'nın havası en kirli 8 kenti Türkiye'de

"Avrupa'daki" havası en kirli 10 kentten, 8'i Türkiye'de... Dünya Sağlık Örgütü’nün raporuna göre; Havanın en kirli olduğu kent Makedonya’daki Tetevo olurken, ikinci sırada Bartın, üçüncü sırada ise Hakkari yer alıyor.

Dünya Sağlık Örgütü’nün hava kirliliği verilerini inceleyerek hazırladığı özel dosyasında, Türkiye'deki kentlerin durumu ortaya çıktı

Rapor; Avrupa’dan amerikaya; Afrika’dan, Asya’ya hava kirliliğinin en yoğun yaşandığı kentlere ilişkin bilgileri içeriyor.

Örgütün çalışmasına göre; dünyanın en kirli kentleri Hindistan ve Çin’de yer alıyor. Ancak Avrupa’da hava kirliliği ölçümlerinde, Türkiye’deki kentler ön plana çıkıyor.

Avrupa’da hava kirliliğinin en çok yaşandığı ilk 10 kentten, sekizi Türkiye’de bulunuyor. Havanın en kirli olduğu şehir Makedonya’daki Tetevo olurken, ikinci sırada Bartın, üçüncü sırada ise Hakkari yer alıyor.
Bu illeri, Gaziantep, Siirt, Afyon, Karaman, Iğdır ve Isparta izliyor. Listenin 10’uncu sırasında ise Bosna Hersek’teki Tuzla şehri yer alıyor.

Avrupa’nın havası en kirli on kenti arasında yer almasa da, Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, İstanbul’da da hava kalitesi tehlikeli boyutlara ulaşmış durumda.

mart 2016'da yayınlanan rapora göre; türkiye'nin 81 ili içinde sadece Çankırı’nın hava kalitesi, Dünya Sağlık Örgütü’nün limitlerine uygun bulunmuştu.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz