Avrupa Konseyi'nden Türkiye'ye uyarılar

Avrupa Konseyi'nden Türkiye'ye uyarılar

Türkiye’ye, üyesi olduğu Avrupa Konseyi’nden medya özgürlüğü konusunda sert uyarı geldi. Konseyin raporunda, "Türk yetkililer terörist eylem ile meşru muhalefet ve hükümete yönelik eleştirileri ayırmalı" denildi... Ayrıca oluşturduğu mağduriyetler giderilerek, Olağanüstü Hal uygulamasına son verilmesi de talep edildi.

Avrupa Konseyi, Türkiye raporu yayınladı...

Raporda, medya ve ifade özgürlüğü alanlarında yaşanan kötüleşmenin Türk demokrasisi açısından varoluşsal bir tehdit oluşturduğu belirtiliyor.

"Türk yetkililer terörist eylem ile meşru muhalefet ve hükümete yönelik eleştirileri ayırmaya ve demokratik toplumda beklenen sorumluluk ile hoşgörüyü sergilemeye başlamalı" denilen raporda, Hükümetin, ifade ve medya özgürlüğünde sorunla karşılaştığında konuları küçümsemeye yöneldiği belirtiliyor..

Avrupa Konseyi raporunda, "Yasaların ve maddelerin yorumlanış ile uygulanışındaki sistemik problemler, medya ve ifade özgürlüğünün sürekli olarak altını kazıyor" yorumu yapılıyor.

Özellikle medya özgürlüğü ile akademik özgürlük alanlarında oluşturduğu ihlaller nedeniyle, Olağanüstü Hal uygulamasına son verilmesinin istendiği raporda, mağduriyetlerin de giderilmesi talep ediliyor.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz