YSK kararları resmi gazete'de

YSK kararları resmi gazete'de

Yüksek Seçim Kurulu'nun, 16 Nisan'da yapılacak anayasa değişikliği referandumu sürecine ilişkin aldığı kararlar Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre, siyasi partiler referandum gününden 1 gün önceye kadar televizyonlarda görüşlerini açıklayabilecek. Yapılan propagandalarda, Türkçe'nin haricinde farklı dil ve lehçeler de kullanılabilecek.

Yüksek Seçim Kurulu'nun, 16 Nisan'da yapılacak anayasa değişikliği referandumu sürecinde basın ve yayın kuruluşlarının uyacakları yayın ilkeleri ile siyasi reklamlara yönelik kararı, Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlandı.

Siyasi partilerin, radyo ve televizyon kanalları ile yazılı, sözlü ve görsel basında yapacakları propagandalarda, Türkçe'nin yanı sıra farklı dil ve lehçeler de kullanılabilecek.

Partiler, halk oylamasının başlangıç tarihi olan 16 Nisan 2017'den önceki 24 saate kadar olan sürede radyo ve televizyonlarda birlikte veya ayrı ayrı açık oturum, röportaj, panel gibi programlara katılarak görüşlerini açıklayabilecekler. Partilerin açık veya kapalı yer toplantıları, radyo ve televizyonlarda canlı olarak yayınlanabilecek.

Medya hizmet sağlayıcıları ise, oy verme gününden önceki 24 saate kadar olan sürede siyasi reklam yayınlayabilecekler.

Kurul, ayrıca referandumda yurt içi ile yurt dışı seçmen kütüğünün güncelleştirilmesi usul ve esaslarını da belirledi.

Yurt içi seçmen kütüğü, muhtarlık bölgesi askı listeleri 18 Şubat 2017 Cumartesi saat 08.00'de askıya çıkarılacak, 26 Şubat 2017 Pazar saat 17.00'de askıdan indirilecek

Yurt Dışı Seçmen Kütüğü ise, 18 Şubat'ta Türkiye saati ile saat 08.00'de "www.ysk.gov.tr" adresinde ilan edilecek, 26 Şubat'ta yine Türkiye saati ile saat 17.00'de ilan sona erdirilecek.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz