Brezilya'da asker sokağa indi

Brezilya'da asker sokağa indi

Brezilya'da asker sokağa indi... Devlet Başkanı Michel Temer, 9 bin askerin Rio de Janeiro eyaletinde BUGÜNDEN itibaren 1 hafta görev yapmasını onayladı.

Brezilya'da Devlet Başkanı Michel Temer, 15-22 Şubat arasında Rio de Janeiro’da güvenliğin sağlanması için 9 bin askerin görevlendirilmesine onay verdi.

Kararı duyuran Savunma Bakanı Raul Jungman, Temer'in Rio de Janeiro Valisi'nin eyalette 14 Şubat'tan 5 Mart'a kadar silahlı kuvvetlerin görevlendirilmesi talebini değerlendirdiğini de açıkladı.

Espirito Santos’ta yaşananın aksine Rio de Janeiro’da kontrol eksikliği sorunu olmadığını belirten Savunma Bakanı, 24-28 Şubat arasında Rio karnavalına ev sahipliği yapacak eyalette halkın yüzde 95'inin sokaklarda olduğunu, silahlı kuvvetlere sadece önleyici tedbir olarak ihtiyaç duyulduğunu kaydetti.

Ülkede Espirito Santos eyaletinde 4 Şubat'ta askeri polislerin aileleri, maaş artışı talebiyle greve gitmişti. Grevin başladığı günden 11 Şubat'a kadar 137 cinayetin işlendiği eyalette yönetim bazı polis dernekleriyle eylemin sona erdirilmesi için anlaşmaya varmıştı.

Şiddet olaylarına karıştığı gerekçesiyle 703 askeri polis hakkında soruşturma açılırken geçen hafta Rio de Janeiro’ya sıçrayan olaylar eyalet genelinde 29 askeri polis kışlasına yayılmıştı.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz