Yabancılara Türk vatandaşlığı

Yabancılara Türk vatandaşlığı

Türkiye’ye 2 milyon dolar yatırım yapan veya 1 milyon dolarlık ev alana, başka bir şart aranmaksızın vatandaşlık verilmesinin yolu açıldı...Uygulama Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi...

“Türk Vatandaşlığı Kanunu’nun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelik" değiştirildi....

Yeni yönetmeliğe göre en az 2 milyon dolar sabit sermaye yatırımı yapan veya en az 1 milyon dolar taşınmaz alan ve bu taşınmazın 3 yıl satılmayacağına ilişkin şerh koyan yabancılar Türk vatandaşı olabilecek.

Bunun dışında en az 100 kişilik istihdam oluşturan, en az 3 milyon dolar tutarında mevduatı 3 yıl tutma şartıyla Türkiye’de faaliyet gösteren bankalara yatıran veya en az 3 milyon dolar tutarındaki devlet borçlanma araçlarını, 3 yıl elinde tutmak şartıyla, satın alan yabancılar için de vatandaşlık söz konusu olacak.

Şartları yerine getiren yabancıların eşi ve çocukları da vatandaşlık hakkı kazanacak.

Yetkililer, söz konusu düzenlemenin tamamlayıcısı olarak Turkuaz Kart ile ilgili yönetmeliğin de kısa süre içinde açıklanacağını belirtiyor.

Buna göre; şirketlerin ortağı olan müdürlere, yönetim kurulu üyelerine çalışma izni verilebilecek.

Kartın verilmesi için eğitim düzeyi, mesleki deneyimi, bilim ve teknolojiye katkısı, Türkiye'deki faaliyetinin veya yatırımının ülke ekonomisine ve istihdama etkisi gibi kriterlere bakılacak.

Turkuaz Kart için, 3 yıllık bir geçiş süreci belirlenecek ve puanlama sisteminden geçer not almak gerekecek.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz