'Payitaht'ın 700 yıllık vakıf kültürü bu müzede

'Payitaht'ın 700 yıllık vakıf kültürü bu müzede

Osmanlı'nın ilk başkenti Bursa'daki Vakıf Kültürü Müzesi, kentin tarihi ve kültürüne ışık tutacak.

Osmanlı payitahtı Bursa'da, Büyükşehir Belediyesi tarafından Merinos Atatürk ve Kongre Merkezi'nde yapımına bir yıl önce başlanan ve 800 metrekarelik alanda hizmet verecek Vakıf Kültürü Müzesi, tamamlandı.

Açılış için son hazırlıkların yapıldığı müzede, Osmanlı'dan bugüne vakıf sistemi zengin görsellerle anlatılıyor.

Bugüne kadar Bursa'da hizmet veren tüm vakıfların faaliyetleriyle ilgili bilgiye ulaşılabilecek müzede, Ulucami ve Yeşil Cami'den Irgandı Köprüsü'ne, Emirsultan Camisi önündeki tarihi çeşmeden Bursa kaplıcalarına kadar vakıf kültürünü yansıtan çok sayıda vakıf eserinin küçük bir örneği görülebilecek.

Bunların yanı sıra vakıflara ait tarihi objelerin de müzenin vitrinlerinde ziyaretçilere sunulacağını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa'nın Türkiye'de vakıf kültürünün çıktığı topraklar olduğunu söyledi.

Vakıf kültürünün Hazreti Muhammed döneminde başladığına işaret eden Altepe, "Peygamberimizin başlattığı güzel bir kültür bu. Daha sonra bu kültürü bizim ecdadımız yaşatıyor. Osmanlı bu işi ele alıyor. Osmangazi, ilk vakfı Bursa'da kuruyor. Daha sonra Orhangazi'nin hanımı Asporça hatun başta olmak üzere tüm gelenler diğer vakıfları oluşturuyor." dedi.

Altepe, vakıf kültürünün Osmanlı'dan sonra Batı'da da önemli bir yer tuttuğunu, başta Almanya olmak üzere bazı ülkelerde bu kültürün çok yayıldığını anlattı.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz