Meclis'te "açık oy" tartışması

Meclis'te "açık oy" tartışması

Anayasa değişikliğinin, Meclis genel kurulundaki görüşmeleri sürüyor... Teklifin ilk 2 maddesi, DÜN 330 sınırını aşarak, kabul edildi... Ancak, maddeler üzerinde yapılan gizli oylamalarda, bazı iktidar vekillerinin, kabine girmeden açık oy kullanması, bazılarının da kullanmadığı pullar ile oyunun rengini açıklamasına, ana muhalefetten tepki gecikmedi.

Anayasa değişikliği teklifinin gizli oylamasına yönelik tartışmalar, sürüyor.. Gerginliğin nedeni, bazı iktidar milletvekillerinin gizli oylama sırasında oylarını açık kullanmaları ve ana muhalefetin itirazları arasında yaşanan kural hatası tartışmaları...

Bazı milletvekillerinin, kabine girmeden, oyunu göstererek kullanması üzerine CHP’li Divan Katibi Üye Özcan Purçu tutanak tutmuş, iktidar kanadı, bu işleme de itiraz etmişti.

ÖZCAN PURÇU - SEÇİMLERİN DÜZEN VE DÜRÜSTLÜK İÇİNDE GEÇMESİNİ SAĞLAMAK KATİP ÜYENİN GÖREVİ BUDUR BENİM BABAM GELSE AÇIK OY KULLANSA O TUTANAĞII YAZACAĞILM YAZACAĞIM YAZACAĞIM

Teklif ve oylamalara yönelik tartışmalar nedeniyle meclis genel kurulu'nda sinirler gergin, tansiyon yüksek... tartışmalar bugüne de yansıdı..

RECEP AKDAĞ - BU ÜLKEDE HUKUK VAR, EĞER BEN YANLIŞ BİR ŞEY YAPMIŞSAM, SUÇ İŞLEMİŞSEM, SEN MİSİN HAKİM YA DA SAVCI KARDEŞİM, ÜLKENİN ANAYASA MAHKEMESİ VAR.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın sözleri gibi CHP'li vekillerin değerlendirmesi de dikkati çekti.

RECEP AKDAĞ - AYRICA BİZ 316 MİLLETVEKİLİYLE, BU TEKLİFİ VEREN KİŞİLERİZ, OYUMUZU AÇIK ETMİŞİZ YANİ, GİZLENECEK BİR ŞEY Mİ VAR?

SELİN SAYEK SÖKE - ANAYASADA AÇIKÇA ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ TEKLİFLERİNİN OYLAMALARININ KAPALI YAPILMASI GEREKLİLİĞİ YAZIYOR..GÖZ GÖRE GÖRE AÇIK YAPILIYOR..ANAYASA AÇIKÇA YOK SAYILIYOR..BU ANLAYIŞLA YAZILAN BRİ ANAYASADAN BU ÜLKEYE ASLA HAYIR GELMEZ..

MAHMUT TANAL - SAYIN BAŞBAKAN İTTAAT ET RAHAT ET GİBİ TALİHSİZ BİR CÜMLE KULLANDI ....KABUL EDİLEBİLİR BİR DURUM DEĞİL

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ da tartışmalara katıldı. zarf içine konulan pulun görünmemesinin önemli olduğunu savunan Bozdağ, kabin içine girilmeden de oy kullanılabileceğini ifade etti.

Tartışma teklifin görüşmelerine geçmeden BUGÜN de devam etti.

ELİTAŞ - SİZİN GÖREVİNİZ SADECE OYLARIN SAYISINI TESPİT ETMEKTİR BAŞKA BİR HAKKINIZ GÖREVİNİZ YOKTUR

ALİ HAYDAR HAKVERDİ - BİZİN YERİNİZE BİR BAŞKA BAŞKANVEKİLİ GELİP İMZA ATABİLİR Mİ

AHMET AYDIN - PARTİMİN BASKISI ALTINDA KALIYORUM BENİ ZORLUYOR BUNU DEDİNİZ Mİ DEMEDİNİZ Mİ

Tartışmaya birleşimi yöneten Başkanvekili Ahmet Aydın da katılınca, CHP'lilerin tepkisi arttı.

AHMET AYDIN - BURADA BEN OLDUĞUM SÜRECE SENİ SENİN PARTİN YÖNETEMEZ BURADA BURAYI DA SENİ DE BEN YÖNETİRİM

ALİ HAYDAR HAKVERDİ - BURADA AÇIKTAN ALENİ OY KULLANMAYI GÖRDÜM VE MİLLETVEKİLLERİNİZİ UYARDIM GÖRDÜM VE İSİM İSİM VERDİRİM

AHMET AYDIN - BUNU YAPMAYACAKTINIZ BUNU YAPMAYACAKTINIZ

ELİTAŞ AYAKTA - HİÇ KİMSE MECLİS BAŞKANLIK DİVANINA HAKARET EDEMEZ

ENGİN ALTAY - BEN DAHA DA İLERİ GİDİYORUM DÜN AKŞAM YAPTIĞINIZ İŞ HİLENİNİ ÖTESİNDE EVRAKTA SAHTEKARLIKTIR

Meclis'te anayasa görüşmelerine katılan Başbakan Yıldırım, muhalefet kulisinde ana muhalefet lideri Kemal kılıçdaroğlu ve CHP'li bazı milletvekilleriyle sohbet etti, çay içti. Kılıçdaroğlu, Başbakan'a "Teklifi geri çekseniz ne güzel olur, ortam yumuşar" dedi.

CHP'li Özgür Özel de, "Biz 2019’a kadar Başbakan kalmanızı istiyoruz” diyerek sohbete katıldı. Yıldırım o sözlere gülümsemekle yetindi.

Bu arada, teklifin iki maddesi için ilk tur gizli oylamaları yapıldı. Mahkemelerin bağımsızlık ilkesine tarafsızlık ilkesini ekleyen birinci madde 347 kabul oyu çıktı, milletvekili sayısını 550'den 600'e çıkaran ikinci maddeye de 343 milletvekili kabul oyu verdi.

Başbakan Yıldırım, oylama sonuçlarını, "Allah bin bereket versin" diye yorumladı. Yıldırım, sonucu düşük bulup bulmadığı sorusuna ise "Yarasız yere, kurt düşürmeyin. Bizim ihtiyacımız 330. Üzerine ne gelirse eyvallah" yanıtını verdi.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz