AİHM Türk vatandaşı çiftin açtığı davada İsviçre'yi haklı buldu

AİHM Türk vatandaşı çiftin açtığı davada İsviçre'yi haklı buldu

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Türk vatandaşı çiftin açtığı davada İsviçre'yi haklı buldu... Mahkeme, kızlı-erkekli yüzme derslerinin hak ihlali olmadığına karar verdi... Avrupa Mahkemesi kararında ayrıca, okulun çocukların burkini giymesine izin vererek, bir orta yol bulmayı önerdiğini de vurguladı.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, kızlarının erkeklerle birlikte zorunlu yüzme dersine gönderilmesine itiraz eden Türkiye vatandaşı bir çiftin İsviçre hükümetine açtığı davada İsviçre'yi haklı buldu.

Mahkeme, okulun yabancı kökenli çocuklar için sosyal entegrasyonda özel bir rol oynadığına ve meselenin sadece yüzmeyi öğrenmek olmadığına dikkat çekti.

Avrupa Mahkemesi kararında ayrıca, okulun çocukların burkini giymesine izin vererek, bir orta yol bulmayı önerdiğini de vurguladı.

Baazel kentinde yaşayan çift, ergenlik çağına girmemiş kızların, erkek çocuklarıyla aynı havuzda ders almasının İslam dinine aykırı olduğunu savunmuştu.

İsviçreli yetkililer ise muafiyetin sadece ergenlik çağına girmiş kız çocukları için mümkün olabileceğini belirtmişti.

Uzun süre devam eden uzlaşmazlık sonucu çocukların anne ve babasına "ebeveynlik görevlerini ihmal etmek" suçlamasından 1300 avroluk para cezası verilmişti.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz