Bilim insanları diş çürüğünü giderecek ilaç buldu

Bilim insanları diş çürüğünü giderecek ilaç buldu

İngiliz bilim insanları, dişe dolgu yaptırmaya gerek kalmayabileceğini duyurdu. Londra'daki King's KALIÇ Üniversitesi'nden uzmanlar, fareler üzerinde yaptıkları deneyde, bir çeşit kimyasalın diş özündeki hücreleri harekete geçirerek, ufak çürükleri tedavi edebileceğini buldular. Yeni tedavi yönteminin, 3 ile 5 yıl arasında kullanıma sokulabileceği belirtildi..

Diş çürüğünü gidermek için kullanılan dolguları, kişinin hayatı boyunca birkaç kez değiştirmek gerekebiliyor. Bu yüzden İngiliz bilim insanları dişin kendini yenilemesini sağlayarak, çürükleri doğal yollardan tedavi etmenin yolunu aradılar....

Londra'daki King's kalıç Üniversitesi'nden uzmanlar, 'Tideglusib' isimli ilacın diş özündeki kök hücre oluşumunu harekete geçirerek, bir farenin dişindeki 0.13 milimetrelik delikleri tamir edebildiğini buldular.

Kullanılan yöntemde, biyolojik olarak çözünebilen bir sünger ilaca batırılıyor ve daha sonra diş çukuruna yerleştiriliyor.

Araştırma ekibinden Profesör Paul Sharpe, Süngerin çözünebilir olmasına dikkat çekerek, "Süngerin yerleştirildiği yer minerallerle doluyor, dişi yeniliyor, böylece ileride değiştirmeniz gerekecek bir dolguya gerek kalmıyor" diye konuştu...

Yeni tedavinin yakında mümkün hale gelebileceğini söyleyen Sharp, "Kendini yenilemeyi sağlayan tedavi yöntemleri arasında bu çocuk oyuncağı ve umarım 3 ile 5 yıl arasında kullanıma sokulabilir" dedi.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz