Yeni genel sekreter'den BM'ye eleştiri

Yeni genel sekreter'den BM'ye eleştiri

Birleşmiş Milletler'in yeni Genel Sekreteri Antonio Guterres, Güvenlik Konseyi'ne ilk kez hitap etti. Birleşmiş Millet'nin görevinin savaşları engellemek olduğunu hatırlatan Guterres, barışın sağlanması için değişikliklere ihtiyaç olduğunu ifade etti.

Güvenlik Konseyi'nde ilk kez konuşan Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, kuruluşun önceliğinin uluslararası barış ve güvenliğin sağlanması olduğunu vurguladı.

Kriz bölgelerindeki milyonlarca insanın Konseye bel bağladığını, ancak krizleri önlemek yerine çok fazla zaman ve kaynak harcandığına dikkati çeken Antonio Guterres, insanların çok büyük bedeller ödediğini kaydetti.

BM'nin yeni bir yaklaşım belirlemesi gerektiğini söyleyen Guterres, "Birleşmiş Milletler savaşları önlemek için kuruldu. Barışı sağlamak için tutumumuzu gözden geçirmeli, strateji, yapı ve operasyonlarımızda değişikliğe gitmeliyiz" dedi.

Guterres, üye ülkeler birbirine güvenmediği için krizleri önleme konusunda birçok fırsatın kaçırıldığını da belirtti.

Genel Sekreter, "Bugün liderlik ortaya koyarak, barışa öncelik vererek, Birleşmiş Milletler'in itibarını ve nüfuzunu güçlendirmemiz gerek" diye konuştu.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz