Terör toplum psikolojisini nasıl etkiledi?

Terör toplum psikolojisini nasıl etkiledi?

Art arda yaşanan terör olaylarının toplum psikolojisini olumsuz etkilediğini söyleyen uzmanlar uyarıyor; "Eğer yaşanan kaygı, uyku bozukluğuna ve evden çıkamamaya vardıysa mutlaka destek alınmalı"....

Üst üste yaşanan terör olayları ve şehit haberleri, Türkiye'nin yüreğini yaktı.

Saldırılardan yaralı kurtulanlar, sevdiklerini kaybedenler ya da olaylara medyadan tanık olanlar... Uzmanlara göre terör, toplum psikolojisini derinden etkiledi.

"OLAYLARIN ÜST ÜSTE GELMESİ İNSANLARDA ENDİŞE OLUŞTURDU YAŞAMIŞ OLANLAR VAR ONLAR DAHA ÇOK ETKİLENDİ. BÜYÜK BİR TRAVMA DİYEBİLİRİZ BUNUN İÇİNDE ÇARESİZLİK ÖFKE YALNIZLIK DUYGUSU KORKU VAR. EN ÖNEMLİSİ DE KORKU TRAVMA SÖZ KONUSU"

Bazı kişilerde terör kaygısının evden çıkamamaya vardığını söyleyen Psikolog Alanur Özalp, "korku kalıcı hale gelirse uzman yardımı alınmalı" diyor.

" EVDEN ÇIKAMAMAK BİR SORUN BUNUN AŞILMASI LAZIM KORKU UYUMALARINI ENGELLİYORSA GÖZLERİNİN ÖNÜNE YAŞADIKLARI YA DA DUYDUKLARI GÖRÜMTÜLER GELİYORSA PSİKOLOJİK DESTEK ALMALARI GEREKİR ERTELEMESİNLER YERLEŞMİŞ KORKU VARSA TEDAVİ OLMALARI GEREKİR. SONUC VEREN HIZLI BİR TEDAVİ HİÇ BİR İLAÇ KULLANMADAN ANINDA HIZLI BİR ŞEKİLDE TEDAVİ ETMEK MÜMKÜN"

Özalp, kaygının ve korkunun üstüne gidilmezse daha ciddi sorunların baş göstereceği konusunda da uyarıyor.

"KORKUYLA BİRLİKTE DEPRESYONA GİRMEK DIŞARIYA ÇIKAMAMAK DAHA BÜYÜK ÖFKE GETİRİYOR BU ÖFKENİN PATLAMALARI OLACAK"

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz