Dünya Kupası için kritik gün

Dünya Kupası için kritik gün

Dünya kupası için bugün kritik bir oylama yapılacak. 48 takımlı dünya kupası için FİFA'dan karar çıkacak.

FIFA Konseyi'nde 2026 Dünya Kupası'nın formatı için Zürih'te oylama yapılacak. FIFA Başkanı Infantino'nun 48 takımlı kupa önerisinin yayın ve sponsor gelirleriyle fazladan 640 milyon Dolar kar getireceği öngörülüyor.

FIFA Konseyi'nin en önemli gündem maddesi 2026 Dünya Kupası'nın formatı... 2018 ve 2022'deki kupalar, mevcut 32 takımlı sistemle organize edilecek.

FIFA Başkanı Cianni Infantino, 2026 Dünya Kupası'nda takım sayısının artırılmasından yana. Önce 40 takım önerisini ortaya atan Infantino, daha sonra sayıyı 48'e çıkardı.

Öne çıkan öneri, 48 takımın 3'erli 16 grubu ayrılması ve gruplarında ilk 2 sırayı alan 32 takımın eliminasyon maçları oynaması yönünde... Bu da kupa boyunca toplam 80 maç oynanacağı anlamına geliyor.

Mevcut sistemde 64 olan maç sayısı, gruplarda son maçlar aynı saatte oynandığı için 56 farklı yayın saati anlamına geliyor. Ancak yeni öneride 80 maç da farklı saatlerde oynanabilecek.

Başta Almanya olmak üzere büyük futbol ülkeleri takım ve maç sayısının artmasına karşı. Ancak kontenjanın artması nedeniyle çok sayıda küçük ülke bu öneriye destek veriyor.

Dünya Kupası son olarak 1998 Fransa öncesinde 24 takımdan 32 takıma çıkarılmıştı.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz