Bugün 'çalışan gazeteciler günü'

Bugün 'çalışan gazeteciler günü'

Bugün 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü. Ancak Türkiye'de çalışamayan ve cezaevlerinde bulunan çok sayıda gazeteci var...

Türkiye İstatistik Kurumu'nun verilerine göre; 10 bin gazeteci işsiz, 146 gazeteci, cezaevlerinde...

Ve bugün 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü.

Son aylarda işsiz kalan gazeteci sayısı 2 bin 500 kişiyi aştı. İşten çıkarılan gazetecilerin bir bölümü bu süreçte tazminat ve işsizlik maaşı da alamadı.

Meclis başkanvekili Ahmet Aydın çalışan gazeteciler günü nedeniyle parlemento muhabirleri derneğini ziyaret etti; Basın mensuplarının tutuklu gazeteciler ile ilgili sorularını yanıtladı.

"HİÇ KİMSE SORUMSUZ DEĞİLDİR..SUÇ İŞLEDİĞİ İDDİASI OLAN HER KİMSE MEVZUATIMIZ NEYİ EGEREKTİRİYORSA KARŞILIĞI NEYSE BU SUÇUN MUTLAKA CEZASINI GÖRÜR ÇEKER.. TUTUKLNAN GAZETECİ DİYE TABİR EDİLENLERİN LİSTESİNE BAKTIĞIMDA BENDE ŞAHSEN ÇOK MERAK ETTİM..AMA PEKÇOĞUNUN PEK ÇOPK SUÇ TÜRLERİNİ İŞLEDİĞİ İDDİASINDA OLANLAR VAR...MAHKUM OLANLAR VAR.."

Cumhuriyet halk partili milletvekilleri ise Parlamento Muhabirleri Derneği'ne üzerinde kelepçe ve kalem resmi bulunan 'Gerçekler hapsedilemez' yazılı bir tablo hediye etti. ana muhalefet partisinin gazeteci kökenli vekileri, mecliste basın toplantısı düzenledi.

MUSTAFA BALBAY: "HAPİSTEKİ ARKADŞLARIMIZI SELAMLAYARAK BAŞLAMAK İSTERİZ...ŞİMDİ CUMHURİYET GAZETESİNİN 11 YÖNETECİSİ OLMAK ÜZERE HAPİSTE 150 CİVARINDA GAZETECİ VAR...BİR DÜNYA REKORU BİLİYORSUNUZ..."

BARIŞ YARKADAŞ: "BİZ O YÜZDEN 10 OCAKI ÇALIŞAMAYAN VE TUTUKLANAN GAZETECİLER GÜNÜ OLARAK KUTLAMYI DAHA DOĞRU BULUYORUZ... TÜRKİYEDE GAZETECİLİK AKP İKTİDARI TARAFINDAN ADETA SUÇ HALİNE GETİRİLDİ..BİR KEZ DAHA SÖYLÜYORUZ..GAZETECİLİK SUÇ DEĞİLDİR..."

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz