Almanya'daki sığınmacı krizinde yeni boyut

Almanya'daki sığınmacı krizinde yeni boyut

Almanya'daki sığınmacı krizi yeni boyutlar kazanarak sürüyor... 'Geçici koruma' statüsüne isyan eden binlerce kişi, iltica hakkı talebiyle Alman mahkemelerinde dava açıyor. İltica başvurusu sayısının ise 2017'de de katlanarak artması bekleniyor.

Alman hükümetinin Mart 2016'da kabul ettiği ikinci iltica paketi kapsamında birçok Suriyeli, Cenevre Sözleşmesi çerçevesinde mültecilere otomatik olarak sağlanması öngörülen özel uygulamadan yararlanamıyor. Bunun yerine bu mültecilere "geçici koruma" statüsü veriliyor.

Mültecilere normalde üç yıllık oturma izni verilirken, geçici korumadan yararlananlar, bir yıllık oturma izni alıyorlar. Bu sürenin sonunda da uzatma başvurusu yapmaları gerekiyor. Kişinin ülkesindeki tehlikenin devam etmesi durumunda oturum izni uzatılsa da, ailesini yanına alma başvurusunda bulunabilmesi için iki yıl daha beklemesi gerekiyor.

2016'nın Aralık ayına kadar içinde "geçici koruma" statüsüyle ilgili dava açan yaklaşık 36 bin kişi, Cenevre Sözleşmesi çerçevesinde mülteci olarak tanınmayı talep ediyor.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz