Anayasa değişiklik teklifi için mesai başladı

Anayasa değişiklik teklifi için mesai başladı

Partili Cumhurbaşkanlığı sistemini öngören Anayasa değişiklik teklifinin, Meclis genel kurulu'ndaki görüşmeleri sert tartışmalarla başladı. Yaklaşık 15 gün sürmesi beklenen iki turlu maratonun geneli üzerindeki görüşmelerde CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal konuştu. Baykal, "bu düzenlemeden milletin haberi yok" dedi. Adalet bakanı Bekir bozdağ ise "şimdi bizim yaptığımız Atatürk anayasasına geri dönmektir" deyince CHP'liler tepki gösterdi. Teklifin maddelerine geçilmesi 338 milletvekilinin gizli oyuyla kabul edildi.

LEVENT GÖK: "SAYIN BEKİR BOZDAĞ SİZ HANGİ BEKİR BOZDAĞ'SINIZ SİZ FETHULLAH GÜLENİ SAVUNUN ONU ELEŞTİREN Mİ "

BEKİR BOZDAĞ: " NE KEL ALAKA DERLER SIKIŞTIĞI ZAMAN İFLAS EDEN MÜFLİS TÜCCAR ESKİ DEFTERLERİ KARIŞTIRIRMIŞ BELLİKİ ÇOK SIKIŞILDI "

ENGİN ALTAY: "SİZ ŞİMDİ DEVLET PARTİSİ İNŞA EDİYORSUNUZ İNŞA EDİLİRSE ÖNCE KAOS ÇIKAR SONRA İÇ SAVAŞ ÇIKAR"

AHMET AYDIN: "BU PARLAMENTO KOASU DA İÇ SAVAŞI DA BERTARAF EDECEK GÜÇTEDİR "

Tansiyon gece boyunca yüksekti. Anayasa değişiklik teklifinin geneli üzerindeki görüşmeler sert tartışmalara sahne oldu.

MUSTAFA ŞENTOP: "BİR TAKIM ELBİSE DİKTİM SİZE UYDUYSAM BİR ŞEY DİYEMEM SAYIN ALTAY "

BÜLENT TEZCAN: "SAYIN KOMİSYON BAŞKANINI VE BERABER SİYASET YAPTIĞI ARKADAŞYLARIN OKYANUS ÖTESİNDE DİKİLEN ELBİSE İLE BU MEMLEKE NASIL GİRDİĞİNİ İYİ BİLİYORUZ "

CHP grubu adına Antalya Milletvekili Deniz Baykal kürsüye çıktı. Adalet bakanı Bekir bozdağ eleştirilere yanıt verdi.

DENİZ BAYKAL: "BU TASARIDAN TÜRK HALKININ HABERİ YOK "

BEKİR BOZDAĞ: "MİLLETEN KAÇIRILAN BİR ŞEY YOKTUR .....MİLLETİN HAKEMLİĞİNE GÖTÜRMEKTİR "

DENİZ BAYKAL: "MİLLET CAN DERDİNDE BİRİLERİ ET DERDİNDE "

BEKİR BOZDAĞ: "BU AZİ MECLİS KURTULUŞ SAVAŞININ DEVAM ETTİĞİ YILLARDA ANAYASASINI YAPMIŞ VE YÜRÜRLÜĞE KOYMUŞTUR "

DENİZ BAYKAL: "BİR ASIRLIK MİLLİ GELENEĞİMİZİ TAHRİP EDECEK ...MİLLİ EGEMENLİĞİNİN YERİNE SAHIS HEGOMANYASINI İKAME EDECEK BU TASARI ÖNÜMÜZDE DURUYOR"

BEKİR BOZDAĞ: "BU ANAYASA DEĞİŞİKLİK TEKLİFİ BİR ŞHIS MESELESİ DEĞİLDİR ...BU ESASINDA BİR MEMLEKET BİR TÜRKİYE MESELEDİR"

Baykal, teklifin aceleyle getirildiğini savundu, "Bu işin içinde bir çapanoğlu var" dedi. Bakan Bozdağ'ın konuşması da CHP'lilerin tepkisine neden oldu.

DENİZ BAYKAL: "KİM KİMİ FESH EDİYOR YÜZDE 50 YÜZDE 100'Ü FESH EDİYOR "

BEKİR BOZDAĞ: "BU TEKLİFLE PARLAMENTO ORTADAN KALDIRILIYOR MU KALDIRILMIYOR "

DENİZ BAYKAL: "BEN İNANIYORİM Kİ BU TASARI GEÇERSE TÜRKİYE ÇOK BÜYÜK SIKINTILARLA KARŞI KARŞIYA KALACAKTIR "

BEKİR BOZDAĞ: " ŞİMDİ BİZİM YAPTIĞIMIZ ATATÜRK ANAYASASINA GERİ DÖNMEKTİR ...SİZ ATATÜRK ANAYASISINA KARŞI ÇIKIYORSUNUZ"

MHP adına konuşan Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Parsak'ın yapacağı açıklama da merak ediliyordu. Parsak teklifi savundu.

MEHMET PARSAK: "YAPILAN BİR HÜKÜMET SİSTEMİ DEĞİŞİKLİĞİDİR ASLINDA HÜKÜMET SİSTEMİNİ NETLEŞTİRİLMESİ SÖZ KONUSUDUR "

Genel Kurul'da daha sonra teklifin maddelerine geçilmesi için gizli oylama yapıldı. Oylama sonucu 338 kabul oyuyla maddelere geçilmesi kabul edildi. 134 milletvekilinin ret oyu verdiği oylamada 2 milletvekili çekimser, 5 milletvekili boş, 1 milletvekili de geçersiz oy kullandı.

Gizli oylama sırasında kabin dışında oy kullanan AKP'li milletvekillerini CHP'lilerin cep telefonuyla kaydetmesi gerginlik yarattı. Meclis Başkanvekili Ahmet Aydın da, sık sık milletvekillerini Başkanlık Divanı kürsüsünün ve kabinlerin önünü boşaltmaları için uyardı.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz