Akıncı ile Anastasiadis Cenevre'de bir araya geldi

Akıncı ile Anastasiadis Cenevre'de bir araya geldi

Kritik süreç başladı... Kıbrıs müzakerelerinde İsviçre’nin Cenevre kentinde Türk ve Rum liderler bir araya geldi... Perşembe günü ise, 3 garantör ülke, Türkiye, Yunanistan ve İngiltere’nin katılacağı 5’li zirve ile ‘karar anı’ sürecine girilecek.

Kıbrıslı Türk ve Rum liderler Mustafa Akıncı ile Nikos Anastasiadis’in yaklaşık 2 yıldır sürdürdüğü yoğun müzakerelerin son aşaması Cenevre’deki Birleşmiş Milletler binasında yapılıyor.

Birleşmiş Milletlerin yeni Genel Sekreteri Portekizli Antonio Guterres’in katılımıyla bugün başlayan zirvede, henüz anlaşmaya varılamayan konular ile toprak paylaşımı ele alınacak.

Çarşamba günü, Türk ve Rumların önerdikleri haritaları birbirlerine sunmalarının ardından ise Perşembe günü 3 garantör ülke Türkiye, Yunanistan ve İngiltere devreye girecek.

Türkiye’nin garantörlüğü ve adadaki Türk askerinin akıbetinin belirleneceği zirveden anlaşma çıkarsa, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile Kıbrıs Rum kesimi federal bir çatı altında birleştirecek ‘Yeni Kıbrıs planı’ ortaya çıkacak ve 2017’nin ilk yarısında adada referanduma sunulacak.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz