Marka ve patentte önemli değişiklik

  • 09 Ocak 2017

Meclis'te kabul edilen sinai mülkiyet kanunu ile marka ve patent alanında önemli değişiklikler yapıldı. Düzenleme; marka, patent, faydalı model ve geleneksel ürün adlarına ilişkin hakları, korumaya alıyor.


Aralık ayının sonunda Meclis'te kabul edilen Sınai Mülkiyet yasası ile marka, coğrafi işaret, tasarım, patent, faydalı model ile geleneksel ürün adlarına ilişkin hakların korunması ve bu yolla teknolojik, ekonomik ve sosyal ilerlemenin gerçekleştirilmesine katkı sağlanmasını, amaçlanıyor.

Böylece hızlı marka tescili uygulaması ile yaklaşık 12 ay olan tescil süresi, 4 aya kadar inecek. Ellerindeki malları, tescil süresinin uzun olması sebebiyle piyasaya sunamayan ve zarar eden pek çok şirket rahatlayacak. Özellikle tekstil, hızlı tüketim ve gıda sektöründeki şirketlerin beklediği bu uygulama ile daha hızlı hareket strateji olanağı yakalanacak.

Patentler için tescil sonrası itiraz hakkı getirilecek ve belgenin yayınından sonraki 6 ay içinde menfaat sahiplerince, yeni ismiyle Türk Patent ve Marka Kurumu’na başvurularak, tescile itiraz edilebilecek.

Patentlerde koruma süresi 20 yıl, faydalı modellerde ise 10 yıl olacak. Bu süreler uzatılamayacak.