ABD ve Kuzey Kore arasında nükleer restleşme

ABD ve Kuzey Kore arasında nükleer restleşme

Pentagon, Kuzey Kore'nin nükleer silah kapasitesi ve balistik füze savunma programlarının kendileri için “ciddi bir tehdit” olduğunu açıkladı. Kuzey Kore ise Amerika Birleşik Devletleri’ne suçlama ve meydan okumayla karşılık verdi.

ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, NBC’de katıldığı bir programda Kuzey Kore'nin nükleer gücüne ilişkin açıklama yaptı.

Kuzey Kore'nin nükleer silah kapasitesi ve balistik füze savunma programlarının ABD'ye "ciddi bir tehdit" oluşturduğunu açıklayan Carter, kendi topraklarına ya da dost ülkelerin toprağına müdahele durumunda Kuzey Kore’nin füze denemelerini vurabileceklerini duyurdu.

Kuzey Kore’den ise bu açıklamalara sert cevap geldi.

Ülkenin lideri Kim Jong Un tarafından belirlenen herhangi bir noktadan, herhangi bir zamanda kıtalararası balistik bir füze denemesi yapılabileceğini kaydeden yetkililer, silah kapasitelerini güçlendirmelerine ABD’nin düşmanca politikalarının neden olduğunu ifade etti.

Kim Jong Un, 1 Ocak’ta gerçekleştirdiği halka sesleniş konuşmasında nükleer kapasitesi gelişkin olan ülkesinin kıtalar arası balistik füze testlerine çok yaklaştığını açıklamıştı.

ABD de, 5 Ocak’ta Kuzey Kore'nin nükleer füze gelişiminin geçen yıl benzeri görülmemiş bir seviyede yapılan deneme atışlarından sonra "niteliksel" bir iyileşme gösterdiğini belirtmişti.

Birleşmiş Milletler tarafından Kuzey Kore'ye nükleer ve balistik füze testleri için uygulanan yaptırımlar ise Eylül ayında gerçekleştirilen en büyük nükleer denemeden sonra daha da sıkılaştı.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz