"Ne darbe, ne dikta, yaşasın tam demokrasi"

"Ne darbe, ne dikta, yaşasın tam demokrasi"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında konuştu.. Gündeminde, Başkanlık sistemi tartışmaları vardı.. "Yapılan sistem değişikliği değil, dikta rejimi getiriyorlar" diyen CHP Lideri, anayasa değişiklik teklifinin detaylarına dikkati çekti. Komisyondaki görüşmelerde partisinin değişiklik teklifi vermeyeceğini söyleyen Kılıçdaroğlu, "Bu düzenlemeleyi meşrulaştırmayacağız" dedi.

"NE DARBE NE DİKTA YAŞASIN TAM DEMOKRASİ..."

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında Başkanlık sistemi eleştirilerini sürdürdü..

"BAŞKANLIK UYGULAMASIYLA 20 TEMMUZ DARBECİLERİ TEMİNAT ALTINA ALINIYOR + YAPILAN BAL GİBİ REJİM DEĞİŞİKLİĞİDİR. PARLAMENTER SİSTEM, KALDIRIM DİKTA REJİMİ GETİRİYORLAR, HER ŞEY BİR KİLİNİN İKİ DUDAĞI ARASINDA, DİKTATÖR NE DİYORSA O OLACAK."

Anayasa değişiklik paketinin ayrıntılarına dikkati çeken Kılıçdaroğlu, "partili cumhurbaşkanlığı" önerisine kapılarını bir kez daha kapattı, Komisyon sürecine dikkati çekti.

"O HEM CUMHURBAŞKANI HEM GENEL BAŞKAN OLACAK, DEVLETİN BÜTÜN İMKANLARINI KULLANACAK SONRA GELİP MECLİS'TE TARAFSIZLIK ÜZERİNE YEMİN EDECEK, ÇÜNKÜ O METİN KORUNMUŞ. BİR ADAM AKLINI PEYNİR EKMEKLE YEMEDİYSE TARAFSIZ OLMAYACAĞI BELLİ. E SEN PARTİNİN BAŞKANI OLURSAN CUMHURBAŞKANI OLAMAZSIN. OLURSAN SEN DİKTATÖR OLURSUN KARDEŞİM BAŞKA BİR ŞEY OLAMAZSIN. BU ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ KOMİSYONDA GÖRÜŞECEKLER. ARKADAŞLARIMA TALİMAT VERDİM. HİÇ BİR DEĞİŞİKLİK ÖNERGESİ VERMEYECEKSİNİZ, BUNU MEŞRULAŞTIRMAYACAKSINIZ "

CHP Lideri'nin hedefinde, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de vardı.

" 15 ÜYENİN 12SİNİ BEN ATAYACAĞIM DİYOR. SENİN ARKADAŞLARIN ORADA SANA KİM CEZA KESECEK. ANAYASAYI, AYMYI, HSYKYI DA KONTROL EDİYOR. SONRA YARGI BAĞIMSIZ DİYE BİZE SATMAYA KALKACAKLAR, BİZE SATAMAZLAR AMA BAHÇELİ'YE SATTILAR. GAZİ MECLİS'İN KULLANMADIĞINI YETKİYİ, MECLİS'İ FESİH YETKİSİ VERİYORLAR. VERMEYECEĞİZ ARKADAŞLAR VERMEYECEĞİZ. KARARNAME İLE BİR KAÇ İLİ BİRLEŞTİREBİLECEK. SAYIN BAHÇELİ'NİN KUŞAĞINA KÜPE OLSUN BU LAF BAŞKA BİR ŞEY DEMİYORUM."

Kılıçdaroğlu, değişiklik teklifi kabul edilirse hangi değişikliklerin hayata geçeceğini de eleştirileri ile birlikte sıraladı.

" HER ŞEYE DOKUNAN AMA KENDİNİZE DOKUNULMAYAN B,R DİKTATÖR YARATIRIZ, OTORİTER BİR REJİME TR TESLİM EDİLİR. HİÇBİR VATANDAŞIN CAN MAL HUKUK GÜNEŞLİĞİ KALMAZ, HER KURULUŞ BİR DİKTATÖRÜN VİCDANINA TERK EDİLİR, YÖNETİMİ DENETLEYECEK HİÇBİR GÜÇ KALMAZ, ZORBALIK HAKİM OLUR MECLİS'İ MEZARA DEMOKRASİYİ TARİHE GÖMERİZ BINA İZİN VERECEKMİŞİZ, ASLA.. BUNUN MÜCADELESİNİ VERECEĞİZ"

Yeni anayasa çalışmaları için oluşturulan heyette yer alan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Şükrü Karatepe ise, "Başkanlık, diktatörlüğe gitme ihtimalinin önünü kesecek" dedi.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz