Türkiye 87 yıl önce TL için ne yaptı?

Türkiye 87 yıl önce TL için ne yaptı?

Bundan tam 87 yıl önce; 4 Aralık 1929'da; Türk parasının değerini yükseltmek için; her yerde yerli malı kullanılmasını hedefleyen bir kararname yayımlandı... Mustafa Kemal Atatürk, ilk adımı atıp, Türk parasının değer kazanmasını sağlamak amacıyla “Milli İktisat ve Tasarruf Cemiyeti"ni kurdu... Peki sonra ne oldu?

Savaştan yeni çıkmış olan Türkiye Cumhuriyeti, ekonomik olarak gördüğü zararların da mücadelesini veriyordu.

5 aralık 1927'de Cumhuriyet döneminin ilk Türk Lirası banknotları basıldı. 1 liralık banknotların üzerinde çift süren bir köylü vardı.

"İLK TÜRK LİRALARI 1927 YILINDA BASILDI BU PARALARIN ÜZERİNDE TÜRKİYEDEKİ ÜRETİMİ TEŞVİK EDEN TEMSİL EDEN KARA SABANLI BİR TÜRK ÇİFTÇİSİ VARDI. TARIMI TEMSİL EDİYORDU ÇÜNKÜ TARIM EKONOMİNİN TEMELİ KÖYLÜ EFENDİSİYDİ."

4 Aralık 1929'da ise Türk parasının değerini yükseltmek için alınacak önlemlerle her yerde yerli malı kullanılmasını hedefleyen bir kararname yayımlandı.

"BU KARARNAMEDEN DAHA SONRA YERLİ MALLARI HAFTALARI İLAN EDİLDİ YERLİ MALI ÖZENDİRİLDİ VE PARA BİRAZ DAHA DEĞERLİ HALE GEİTİRLDİ. "

"Türkler! Türk malı alınız, Türk malı kullanınız; Türk parası, Türk toprağında kalsın" diyen Mustafa Kemal Atatürk, kararnameden sonra ilk adımı atarak yerli üretime destek vermek ve böylece Türk parasının değer kazanmasını sağlamak için “Milli İktisat ve Tasarruf Cemiyeti'ni kurdu.

"1929'DA ANİ BİR KUR YÜKSELMESİ SIRASINDA YERLİ MALLARI KULLANILMASI VE TUTUM KARARI VERİLDİ. 0333 YERLİ MALI HAFTALARININ DEVAM ETMESİ LAZIM YERLİ MALI KULLNAIMININ TEŞVİK EDİLMESİ LAZIM."

Aradan 87 yıl geçtikten sonra dövize bağlılığın çok yüksek olduğunü söyleyen Bülent Soylan'a göre, Türk Lirası'nın değer kazanması için yerli malı kullanılması politikası devam etmeli...

"ŞU DURUMDA HER ŞEY DÖVİZE ENDEKSLİ PETROLDEN BAŞLIYOR ENERJİ DOĞALGAZ VE HER ŞEYE KADAR DÖVİZE ENDEKSLİ "
"BU DÖVİZİ ELDE ETMEK İÇİN BİR YERDEN PARA KAZANMAK LAZIM DÖVİZİ KAZANMANIN YOLU DA KENDİ MALINIZI SATABİLMEK AMA SATMADAN ÖNCE SİZ YABANCI MALA İHTİYACI ORTADAN KALIDRACAKSINIZ Kİ DIŞARIDAN ALMAYIP KENDİ ÜRETİMİNİZİ SAĞLAYIP DIŞARIYA SATABİLESİNİZ. "

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz