Prof. Dr. Mehmet Haberal, Türkiye'ye bir gurur daha yaşattı

Prof. Dr. Mehmet Haberal, Türkiye'ye bir gurur daha yaşattı

3 Kasım 1975'te Türkiye'de ilk kez canlı donörden böbrek nakli ameliyatı ile başlayan başarı öyküsü; üzerine yenileri eklenerek sürüyor... 1978'de kadavradan böbrek naklini, 1990 yılında da sadece Türkiye'de değil Avrupa, Ortadoğu ve Afrika'da ilk kez canlı donörden karaciğer naklini gerçekleştiren Başkent Üniversitesi Kurucusu Profesör Doktor Mehmet Haberal; 30 kişilik ekibiyle Hong-Kong'a bilim çıkarması yaptı.... Haberal, 105 ülkeden 6 bin 700 biliminsanı üye tarafından Dünya Organ Nakli Derneği Başkanı seçildi. Bu; ilk adımı 1975'te atılan, dünya tıp tarihindeki gurur dolu yürüşte gelinen en üst nokta oldu... Profesör Doktor Mehmet Haberal için ise şimdilik.

-HONG-KONG'DA 2700 KİŞİ KATILDIĞI TOPLANTIDA BİZ TÜRK BAYRAĞINI DALGALANDIRDIK.

Başkent Üniversitesi kurucusu Prof. Dr. Mehmet Haberal, Türkiye'ye bir kez daha gurur yaşattı...

3 Kasım 1975'te Türkiye'de ilk kez canlı donörden böbrek naklini, 1978'de de ilk kez kadavradan böbrek naklini gerçekleştirererek tarihe adını yazdıran Prof. Dr. Mehmet Haberal, 2000 yılında da Dünya Organ Nakli Derneği'nin Roma'daki kongresinde Türkiye ve dünyada organ naklinin gelişimine yaptığı katkılardan dolayı ilk kez Türk ve Müslüman bir bilim adamı olarak "Milenyum Madalyası" aldı.

Başarılarına her geçen gün yenilerini ekleyerek bilim tarihine adını yazdıran Prof. Dr. Mehmet Haberal, Dünya Organ Nakli Derneği'nin Hong-Kong'da yapılan kongresinde; 105 ülkeden 6 bin 700 biliminsanı üye tarafından Dünya Organ Nakli Derneği Başkanı seçildi.

BİLİYORUM YORGUNSUNUZ..EMİNİM BU TOPLANTIDAN SONRA AİLENİZLE BİR SÜRE DİNLENECEKSİNİZ..EMİNİM AİLENİZ SİZİNLE GURUR DUYUYOR...HATIRA OLARAK SİZE BU HEDİYEYİ VERMEK İSTİYORUM...
"ÜZERİNDE; "ORGAN NAKLİ DERNEĞİ VE ULUSLARARASI ORGAN NAKLİ TOPLULUĞU'NA KATKILARI NEDENİYLE PHİLİPP O CONNELL'A TAKDİM EDİLDİ" YAZIYOR"

-TEŞEKKÜR EDERİM PHİLİPP

Prof. Dr. Mehmet Haberal bu mutluluğu yaşamasının hemen ardından Türkiye'den acı bir haber aldı. Kanal B Yönetim Kurulu Başkanvekili ve Başkent Üniveristesi Avukatı Serdar Özersin ve oğlu İsmail Can Özersin'in vefatı nedeniyle progamını yarıda keserek yurda döndü.

İNSAN HAYATI ASLINDA İŞTE.. DOĞUYORUZ BÜYÜYORUZ VE SONU OLUYORUZ. BUGÜN BENİM İÇİN İKİ YÖNÜYLE HEM ACI HEM ÜLKEM AÇISINDAN ÖNEMLİ DİYE SÖYLEYEBİLRİM. ÖNCELİKLE ÇOK DEĞERLİ BİR ARKADAŞIMIZI SERDAR'I VE CAN'I KAYBETTİK. O HAKKATEN BENİM İÇİN ÇOK ÜZÜCÜ OLDU.

Prof. Dr. Mehmet Haberal ardından da Başkent Üniversitesi'nin öğretim üyelerinin de dahil olduğu 30 kişilik ekibiyle Hong-Kong'da yaptığı çalışmaları anlattı; "Bu ülkemiz adına gurur verici bir tablodur" dedi.

HONG-KONG'DA DÜNYA ORGAN NAKLİ DERNEĞİ'NİN KONGRESİ VARDI. O KONGREYE BİZ BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ OLARAK AŞAĞI YUKARI 30 KİŞİLİK BİR EKİPLE GİTTİK VE ORAYA ADETA BİR BİLİM ÇIKARMASI YAPTIK. ÜLKEMİZİ ORGAN NAKLİ YÖNÜYLE ARKADAŞALRIMIZ HEP BERABER TEMSİL ETTİK. BU ÜLKEMİZ ADINA GURUR VERİCİ BİR TABLODUR. HAKKATEN ÇOK YOĞUN BİR ŞEKİLDE GÜNLERCE DEVAM EDEN BİLİMSEL TOPLANTILAR YAPILDI. DÜNYA ORGAN NAKLİ DERNEĞİ 1966'DA KURULMUŞTUR. BU SENE AYNI ZAMANDA 50.YIL KUTLAMASIYDI. DÜNYA ORGAN NAKLİ DERNEĞİ'NİN ÖZELLİĞİ HER İKİ SENEDE BİR YÖNETİM DEĞİŞİR, BAŞKANI DEĞİŞİR. BU SEÇİMDE DE AYNI ŞEKİLDE, SEÇİM YAPILDI. BU SEÇİMİN ÖZELLİĞİ BÜTÜN DÜNYA ÇAPINDA YAPILMIŞ OLMASIDIR. YANİ BİR KURUL GELİP DE İNSANLARI SEÇMİYOR. DÜNYA ORGAN NAKLİ DERNEĞİNİN AŞAĞI YUKARI 50 BİN CİVARINDA ÜYESİ VAR. BU ÜYELERİN İŞTİRAKİYLE BU SÇEİMLER YAPILIYOR. BU SENEKİ SEÇİM DE O ŞEKİLDE YAPILDI. BU KONGREDE AMERİKALI ARKADAŞIMIZ NANCY ASHER BAŞKANLIĞI AVUSTURALYALI …'DAN DEVRALDI. GELECEK 2018 VE 2020 BAŞKANLIĞINI DA BEN SEÇİLDİM. İNŞALLAH 2018'DE KONGRE MADRİD'DE OLACAK. O KONGREDE BEN BAŞKANLIĞI DEVRALACAĞIM. AYRICA BU KONGRELERDE DAHA SONRAKİ KONGRELERİN NEREDE YAPILACAĞI AÇIKLANIYOR. 2020 KONGRESİ SEUL'DE GÜNEY KORE'DE YAPILACAK. ONUN DA YİNE SORUMLULUĞUNU YÖNETİCİLİĞİNİ BEN YAPACAĞIM. HEM DÜNYA ORGAN NAKLİ DERNEĞİNİN BAŞKANLIĞINI YAPACAĞIM HEM DE SEUL'DE YAPILACAK BU KONGRENİN YÖNETİCLİĞİNİN YAPACAĞIM. TABİ BÜTÜN DÜNYANIN KATILDIĞI BİR ORGANİZASYON BİLİMİYLE HER YÖNÜYLE.. TABİ BU TOPLANTILAR HER ZAMAN BİLİMSEL TOPLANTIDIR, KÜLTÜREL TOPLANTIDIR. İNANIYORUM Kİ BİR GÜN BU TOPLANTIYI İNŞALLAH ÜLKEMİZDE… BEN HER ZAMAN SÖYLÜYORUM 1987'DE ORTADOĞU ORGAN NAKLİ DERNEĞİNİ KURDUM. 1990'DA TÜRKİYE ORGAN NAKLİ DERNEĞİ, 2014'TE DE ORTA ASYADAKİ ÜLKELERİ İÇİNE ALAN TÜRK DÜNYASI TRANSPLANTASYON DERNEĞİ KURDUM. HER ZAMAN SÖYLÜYORUM SADECE TÜRKİYE DEĞİL 800 MİLYON İNSANI TEMSİL EDİYORUZ. DOLAYISIYLA İNANIYORUM Kİ BİR GÜN İNŞALLAH BU DERNEĞİN KONGRESİNİ BİZİM BÖLGEDE YAPACAĞIZ.

Prof. Dr. Mehmet Haberal, Dünya Organ Nakli Derneği'nin 2018-2020 yılları arasında yürüteceği "başkanlık" görevinin Türkiye için önemine ve sunacağı katkılara dikkati çekti.

BEN BİR TARAFTA TRANSPLANTASYONLA BİR TARAFTAN GENEL CERRAHİ VE YANIKLA AYNI ZAMANDA UĞRAŞAN BİR KİŞİYİM. 2006 VE 2008 YILLARI ARASINDA DÜNYA YANIK DERNEĞİNİN BAŞKANLIĞINI YAPMIŞTIM. BU ŞEKİLDE HER İKİ MESLEKLE KONUYLA İLGİLİ DE TÜRKİYEYE GETİRMİŞ OLDUK. HEM DÜNYA YANIK DEWRNEĞİNİN YÖNETİM BAŞKANLIĞI HEM DE DÜNYA ORGAN NAKLİ DERNEĞİNİ BAŞKANLIĞI TÜRKİYEYE GELMİŞ OLUYORŞ. BAKIN TRNİN DÜNYADAKİ YERİ BU. NASIL Kİ BLİLİMLE SANATTA TEKNİKTE TR ATATÜRKÜN SÖYLEDİĞİ GİBİ ASRTIN MEDENİYET DÜZEYİNİ YAKALADI VE ONU DA GEÇİYOR. İNANIYORUM Kİ DEMOKRASİDE ÖZGÜRLÜKTE HUKUKTA ADLETTE DE AYNI ŞEYİ YAPACAK. DÜNYANIN ÖRNEK ALACAĞI BÜYÜK ÜLKE KONUMUNA GELECEKTİR. NE MUTLU Kİ ÜLKEMİZ VAR. BUNU HONG-KOPNG'DA 2700 KİŞİ KATILDIĞI TOPLANTIDA BİZ TÜRK BAYRAĞINI DALGALANDIRDIK. BİZİM İÇİN EN ÖNEMLİ OLAN BU NE DİYORUM İYİ, Kİ ÜLKEMİZ VAR. VE BU ÜLKEYİ KURAN ATATÜRK, SİLAH ARKADAŞLARI VE AZİZ ŞEHİTLERİMİZİ HER ZAMAN HER ŞARTTA ŞÜKRANLA ANIYORUM.TRNİN HER VATANDAŞININ GÖREVİMİZ BU ÜLKEYİ YÜCELTİP YÜKSELTMEKTİR. BUNLARI YAPARKEN SADECE VATANDAŞLIK GÖREVİMİZİ YAPIYORUZ.BU YAPTIKALRIMIZ BİZİM VATANDAŞLIK GÖREVİMİZ. ÇÜNKÜ ÜLKEMİZ VARSA BİZ VARIZ GÖREVİMİZ DE ÜLKEMİZİ YÜKSELTİP YÜCELTMEKTİR.

Dünyanın en büyük ve saygın organ nakli derneğinin başkanı seçilen Prof. Dr. Mehmet Haberal'a çalışmalarında eşlik eden heyet de, Hong-Kong'da yaşanan gurur dolu o anları anlattı.

Türkiye'ye organ naklini getiren ve yaptığı ilklerle adını dünya literatürüne yazdıran Prof. Dr. Mehmet Haberal, "Organ ve Doku Alınması, Saklanması, Aşılanması ve Nakli" yasasının hazırlanıp yürürlüğe girmesine öncülük etti. Sadece TÜrkiye'de değil Kuzey Afrika ve Orta Doğu'da ilk kadavradan karaciğer naklini gerçekleştiren Prof. Dr. Haberal, 1992'de ise Dünya literatüründe ilk kez yapılan bir uygulamayı ortaya koymuş, aynı vericiden aynı anda hem kısmi karaciğer naklini, hem de böbrek naklini gerçekleştirmişti.

2006 yılında Kuveyt'teki Orta Doğu Organ Nakli Derneği'nin 10. Bilimsel Kongresi'nde de bu başarı öyküsü doruğa çıktı, Prof. Dr. Mehmet Haberal'a dernekten "Ömür Boyu Başarı" ödülü takdim edildi.

Amerikan Cerrahlar Koleji tarafından 97 yıllık tarihinde ilk kez bir Türk cerrahı olarak "Şeref Üyeliği" ünvanını alan Prof. Dr. Haberal, kurucusu olduğu Ortadoğu Organ Nakli Derneği'nin de başkanlığını yürütüyor.

Prof. Dr. Haberal'ın 2018-2020 yılları arasında başkanlığını sürdüreceği dünya çapında transplantasyon konusunda örgütlü tek dernek olan Dünya Organ Nakli Derneği ise, organ bağışlarını özendirici kampanyalar düzenleyerek kamuyunu aydınlatıyor.. Organ nakli ve ilgili konularda uluslararası benzer kuruluşlarla bilimsel ve örgütsel işbirliği yapan Dünya Organ Nakli Derneği, yasal ve etik düzenlemeler ile ilgili çalışmaları da yürütüyor.

Diğer Haberler
(1) Yorum Yapılmış

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Kanal B veya kanalb.com.tr sorumlu değildir.

  1. Avatar
     Mohsum Asgarov  10:05

    Azerbaycan Tıp Üniversitesi

    Sayın Prof. Dr. Mehmet Haberal! Bu habere tüm ekibimizle çok sevindik ve gurulandık! İnşallah daha iyi haberler duymak dileği ile! Sonsuz saygılar. Op.Dr. Mohsum Asgarov.Bakü,Azerbaycan Tıp Üniversitesi.

Yorum Yaz