Tüketicilerden ekmek zammına tepki

Tüketicilerden ekmek zammına tepki

Ekmeğe zammın yankıları sürüyor... Asgari ücrete yapılan 300 liralık artışın ekmek zammına gittiğine dikkati çeken Tüketici Dernekleri Federasyonu, makarna, bisküvi ve mantının kilosunun bile ekmeğin kilosundan ucuz olduğunu vurguluyor...

"KARA BİR DÜZEN YAŞIYORUZ..."

Tüketici Dernekleri Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Ferda Hekimci, kameraların karşısına geçti; ekmeğe yapılan zamma tepki gösterdi.

"EKMEK ZAMLARI DAR GELİRLİNİN DULUN YETİMİN GEÇİM ZORLUĞU İLE BOĞUŞAN YURTTAŞLARIN BAZI İLLERİMİZDA ANKARA GİBİ ÜÇ, İSTANBUL, KOCAELİ GİBİ BAZI İLLERİMİZDE İSE 4 EKMEĞİNDEN BİRİNİ ALMIŞ DURUMUNDADIR."

Hekimci, Türkiye'nin kişi başına 150 kilo ekmek ile dünyanın en fazla ekmek tüketen ülkesi olduğuna dikkati çekti.

"ASGARİ ÜCRETTE 300 LİRALIK BİR ARTIŞ YAPILDI. ORTALIK BİRBİRİNE GİRDİ. İYİ AMA GÜZEL KARDEŞİM BU 300 LİRALIK ASGARİ ÜCRET SADECE VE SADECE 5 KİŞİLİK BİR AİLENİN EKMEĞİNE GİDİYOR."

Ekmeğin kilosunun yaklaşık 5 lira olduğunun altını çizen Ferda Hekimci, makarna, bisküvi ve mantı gibi ürünlerin kilosunun bile ekmekten ucuz olduğunu belirtti.

"MAKARNANIN KİLOSU 1,7 KURUŞ, BAZLAMANIN BİR KİLOSU 3,12 KURUŞ...MANTI KURU MANTI KAYSERİ MANTISI DEDİĞİMİZ BİR KİLOSU 2,09 KURUŞ...BUNUN FİYATI DA KİLOSU 3,25 KURUŞ..KÖY EKMEĞİNİN KİLOSU 3,08 KURUŞ...BU DURUMDA BU ZAMMI KİM İZAH EDECEK. "

Fırıncılara tepki gösteren Genel Başkan Yardımcısı, zamma gerekçe olarak gösterilen buğday fiyatlarının ise düştüğünü söyledi.

"EKMEK MALİYETLERİNİ OLUŞTURAN UN FİYATLARINDA BİR ARTIŞ YOK. TAM TERSİNE SON 5 YILDA DÜNYADA GIDA FİYATLARI SÜREKLİ DÜŞMEKTİ."

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz