Kazakistan Cumhuriyeti, bağımsızlığının 24’üncü yılını kutluyor

Kazakistan Cumhuriyeti, bağımsızlığının 24’üncü yılını kutluyor

Kulak: Kazakistan Avrasya’nın yükselen yıldızı Kazakistan'ın Adana Fahri Konsolosu Tarkan Kulak, bağımsızlığının 24’üncü yılını kutlayan Kazakistan’ın, sürekli gelişen kalkınmasıyla Avrasya’nın yükselen yıldızı olduğunu belirtti. Türkiye ve Kazakistan halkarının aslında aynı köklerden gelen, derin bir ortak tarihi paylaşan, akraba ve kardeş halklar olduğunu vurgulayan Tarkan Kulak, “Kazakistan Cumhuriyeti’nin 16 Aralık Bağımsızlık Günü’nü kutluyor, iki kardeş ülke arasında kültürel, sosyal ve ekonomik işbirliğinin artarak sürmesini diliyorum” dedi.

Türkiye’nin, 1991 yılında bağımsızlığını ilan eden Kazakistan Cumhuriyeti’ni tanıyan ilk ülke olduğunu anımsatan Kazakistan’ın Adana Fahri Konsolosu Tarkan Kulak, "Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in şahsında tüm kardeş Kazakistan halkının bağımsızlık gününü kutladığını" ifade etti.
Kazakistan’da 400’den fazla eserde Türk imzası var
Tarkan Kulak, Türkiye ile Kazakistan arasında 24 yıllık süreçte ekonomik işbirliğinin sürekli ivme kazanarak arttığını, bu ülkede Türk müteahhitlik firmalarının yaklaşık 20 milyar dolar değerinde 400’den fazla esere imza attığını kaydetti.
Tarkan Kulak, “Bu eserler arasında Astana Uluslararası Havaalanı, Parlamento Binası, Cumhurbaşkanlığı Konutu, Ulusal Müze, Devlet Konukevi, Ahmet Yesevi Üniversitesi, Astana İkiz Kuleler başlıcalarıdır. Türk firmaları Kazakistan’da çeşitli alışveriş merkezleri, otoyollar ve fabrika projelerini başarıyla tamamlamıştır” dedi.
Çeyrek asırdır örnek işbirliği
Türkiye ile Kazakistan’ın son çeyrek asırda örnek gösterilebilecek işbirliklerine imza attığını vurgulayan Tarkan Kulak, 2014 verilerine göre 2.2 milyarı bulan toplam dış ticaret hacminin 10 milyar dolara çıkarılmasının hedeflendiğini bildirdi.
Tarkan Kulak, Türkiye’den Kazakistan’a yapılan ihracatın yıllık 978 milyon dolar seviyesine ulaştığını, bu ülkeye mücevher, plastik ürünler, demir ve çelik inşaat aksamı, inşaat demiri, halı ve yer kaplamalarının satışının gerçekleştiğini aktardı. Türkiye’nin Kazakistan’tan ithal ettiği kalemlerin başında ham petrol, petrol gazları, rafine edilmiş bakır ve bakır alaşımları, işlenmemiş çinko ve alüminyum ürünlerin bulunduğunu anlatan Tarkan Kulak, bu ülkeden yapılan yıllık ithalatın 1.2 milyar dolar düzeyinde olduğunu bildirdi.
Nazarbayev, Kazakistan’ı aydınlığa çıkaran lider
Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev’in, Kazakistan’ı aydınlığa çıkaran lider olduğunu, kendi halkını istikrarlı geleceğe taşıdığını dile getiren Tarkan Kulak, Adana’nın da bu büyük isimle gönül bağının pekiştirdiğini anımsattı.
Geçen mayıs ayında TEM Otoyolu Hastaneler Kavşağı çıkışı ile Altun Bulvar arasında yeni açılan caddeye Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in adının verilmesinden büyük memnuniyet duyduklarını dile getiren Tarkan Kulak, “Kazakistan bağımsızlığını kazandıktan sonra çok kısa sürede büyük atılımlar gerçekleştirmiş, vizyoner, hedefli ve uzun vadeli bakış açısına sahip bir ülkedir. Kazakistan’ın bölgesinde ve dünya üzerinde edindiği bu etkin gücün oluşmasında Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in büyük etkisi bulunmaktadır. Nazarbeyev isminin kentimizdeki caddeye verilmesi Kazakistan ile Türkiye arasındaki gönül bağımızın pekişmesine vesile olmuştur” diye konuştu.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz