Tüketicilerden konut kredisi yönetmeliği'ne tepki

Tüketicilerden konut kredisi yönetmeliği'ne tepki

Konut kredisi kullanırken, sigorta yaptırma zorunluluğu kaldırıldı. Ancak, Tüketici Hakları Derneği'ne göre; bankalar bu düzenlemeye uymuyor... Sigorta yaptırmayan tüketiciye, kredi vermiyor.

KREDİ TÜKETİCİLERE DAHA PAHALIYA MAL OLACAK. YANİ EKONOMİK ANLAMDA BİR YARAR DEĞİL, GERİYE GİDİŞ SÖZ KONUSU.

Yürürlüğe giren konut kredisi ile ilgili yönetmelik, tartışmaları da beraberinde getirdi.

Yeni düzenleme ile konut kredisini erken ödeyenlere tüm faiz ve diğer maliyetlerde indirim yapılacak.

Ancak, Tüketici Hakları Derneği Başkanı Turhan Çakar'a göre; bu madde tüketicinin aleyhine...

ERKEN ÖDEME TAZMİNATI ERKEN ÖDEME İNDİRİMİNİ GEÇEMEZ DİYOR. İSTE BURADA SORUN BAŞLIYOR. ERKEN ÖDEME TAZMİNATIYLA EŞİT OLACAKSA YA DA ÇOK AZ BİR MİKTAR GİBİ BİRŞEY KALACAKSA TÜKETİCİ LEHİNE O ZAMAN TÜKETİCİNİN ERKEN ÖDEMESİNE GEREK YOK. ÇÜNKÜ BİR DE KARŞIYA TAZMİNAT VERECEK.

Çakar, kredi kullanırken sigorta yaptırma zorunluluğunun kaldırıldığını, buna rağmen bankaların düzenlemeye uymadığını savundu.

FAKAT BURADA ŞÖYLE BİR SORUN VAR.BANKALAR KENDİSİYLE SİGORTA YAPTIRMAYAN TÜKETİCİYE KREDİ VERMİYOR. BENİMLE SİĞORTA YAPMAZSAN SANA KREDİ VERMEM DİYOR. DAHA DÜN ŞİKAYET GELDİ. YA DA ÖN BİLGİLENDİRME FORMU VERMİYOR YADA SÖZLEŞMENİN BİR ÖRNEĞİNİ VERMİYOR.

Turhan Çakar, bankaların aldığı ücretlere de değindi.

BU YÖNETMELİKTE YASAYA DAYALI OLARAK İŞTE UYGULANACAK OLAN FAİZ DIŞINDA İŞTE VERGİ HARÇ VE DOSYA MASRAFI BİR TAKIM KESİNTİLER ALACAKLAR. DELİ DUMRUL ÜCRETLERİNİN BİR KISMI BURAYA YANSIYACAK.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz