Bizi bu sıcak havalar mahvediyor

Bizi bu sıcak havalar mahvediyor

Sıcak havalar psikiyatrik hastalıkları tetikliyor, suç oranını arttırıyor Bizi bu sıcak havalar mahvediyor Sıcak havaların, tıpkı soğuk ve güneşin az görüldüğü kış aylarında olduğu gibi bazı ruhsal hastalıkları tetiklediğini belirten Başkent Üniversitesi Adana Hastanesi Psikiyatri Bölümü uzmanı Dr.Ümit Aslaner, aşırı sıcakların “Öfke kontrol bozukluğuna” yol açtığını söyledi. Aslaner, “Bu nedenle, yaz mevsiminde suç oranlarında artış görülmektedir” dedi. Öfke kontrol bozukluğunun” sıcak havaların tetiklediği ruhsal sıkıntılardan birisi olduğunu ifade eden Uzman Dr.Ümit Aslaner, “Bu mevsimde, aşırı sıcak havalar nedeniyle insanlarda tahammül azalır. Sıcak nedeniyle olaylardan daha çok etkilenirler ve aşırı tepkiler verebilirler.” diye konuştu.

Uyku bozukluklarına da yol açıyor
Aşırı sıcakların uyku bozukluklarına da yol açtığını kaydeden Aslaner, “Uykuya dalabilmek için normalde ışığın azalması ve vücut ısısının da bir parça düşmesi gerekir. Sıcak hava da bunları önlediği için bu konuda güçlük yaşanabilir. Ayrıca güneşin erken doğması da uyanmayı kolaylaştırır. Bu durumun süreklilik kazanması bir psikiyatrik hastalık olan ‘İnsomnia-Uykusuzluk’ soruruna yol açabilir. Uykusuz kalan insan da gün boyu gergin ve huzursuz olur. Bu durum ‘Bipolar Duygudurum’ adlı çok önemli bir psikiyatrik hastalığın ortaya çıkmasını tetikleyebilir” ifadelerini kullandı.
Panik atak sıklaşabilir
Özellikle panik atak geçiren hastaların sıcak havada nem oranının artışına büyük duyarlılık göstererek gerildiklerini ve panik bozuklukların görülme sıklığının arttığını anlatan Başkent Üniversitesi Adana Hastanesi Psikiyatri Bölümü uzmanı Dr. Ümit Aslaner, şöyle devam etti:
“Mevsimlerin insan ruh hali üzerindeki etkileri geçmiş uzun yıllardan beri bilinen bir durumdur. Bu etkiler aslında insan dışındaki diğer canlılarda da bir takım fiziksel ve ruhsal değişimler yaratır. Sıcak havalarda yeterli sıvı alınmaması özellikle yaşlı hastalarda bilinç bulanıklığı ve bazı davranış bozukluklarına yol açabilir.Tansiyon düşebilir. Bazı psikiyatrik ilaçlar da tansiyon düşürdüğünden baş dönmesi, göz kararması ortaya çıkabilir”
İstek azalır, enerji kaybolur
Sıcak havaların bir çok psikiyatrik hastalığın görülme sıklığını arttırdığını bildiren Uzman Dr.Ümit Aslaner , “ Sıcak havalar, aşırı terleme gibi değişimlerin etkilediği bireylerde istek azalması, enerji kaybı , keyifsizlik gibi depresif belirtilerin ortaya çıkmasına da zemin hazırlamaktadır. Dolayısıyla çok sıccak havaar ile birçok psikiyatrik hastalığın görülme sıklığı arasında önemli bir bağlantı bulunmaktadır.” dedi.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz