Yatırımda enerji sektörünün yıldızı parlıyor

Yatırımda enerji sektörünün yıldızı parlıyor

Polyar enerjide güçlenmeyi hedefliyor ÖZKAN: GELECEK ENERJİ’DE Makine, demir-çelik, tarım sektörlerinin yanı sıra ülkemizin önemli enerji yatırımlarına çözüm ortağı olarak projeler sunup inşa eden Polyar Grup’un Genel Müdürü Selim Özkan, enerji sektörünün yıldızının parladığını söyledi. Özkan, geleceğin enerjide olduğunu belirterek, “Önümüzdeki 10-20 yılda enerji yatırımları tavan yapacak” dedi. Talaşlı imalat, makine tasarımı, hidroelektrik santralleri için cebri boru, ızgara, ızgara temizleme makinesi, vana, hidrolik kaldırma üniteleri, sürgülü ve radyal kapakların yanı sıra tarım sektörüne de “don savaşçısı” pervane üreten Polyar Grup Genel Müdürü Selim Özkan, gelecekte Doğu Akdeniz’in enerji yatırımlarından en çok nasibini alacak bölge olacağını bildirdi.

Yerli üretime teşvik
Ceyhan Enerji İhtisas Bölgesi’nin de yer aldığı Ceyhan-Yumurtalık hattının önümüzdeki beş yıl içinde büyük termik santral ve diğer enerji yatırımlarıyla donanacağını vurgulayan Özkan, “Enerji yatırımı yapan firmalara devletin ciddi bir teşviği var. Bu teşvik firmaların yerli ürün kullanmaları halinde daha avantajlı hale geliyor. Bu da yerli üretimi teşvik etmek adına olumlu bir uygulama” dedi.
Türkiye’de isim yaptık
Enerji sektörünün temel 4 kalemi olan; hidroelektrik, termik, rüzgâr ve HES sektörlerinin ilgi alanları içinde yer aldığını belirten Polyar Grup Genel Müdürü Selim Özkan, “ Bizim ağırlıklı alanımız ise hidroelektrik santralleridir. Polyar olarak, hidroelektrik santrallerinin önce kapaklarını, cebri borularını ve diğer mekanik sistemlerini yapıyoruz. 2008 yılında Adana’dan başladığımız yolculuk sonrası Türkiye genelinde faaliyet gösteren konuma geldik. Bu alanda ciddi bir isim yaptık ve güven sağladık. Çözüm uygulamalarımızla, verimli projelerimizle piyasada bizden çok daha köklü firmalar olmasına rağmen tercih sebebi olduk. Bu gelişme hem Grup olarak bizim için hem de Adanamız için gurur verici“ diye konuştu.
Anahtar teslimi projeler
Özkan, Adana Orta Ölçekli Sanayi Sitesi’nde 6 bin metrekare üzerindeki fabrikasında, sürekli gelişmeye yönelik yenilikli anlayışıyla hizmet veren Polyar Grubun küçük kalemlerle hizmet üreterek başladığı enerji sektöründeki faaliyetlerini artık anahtar teslim projelerle sürdürdüğünü bildirdi. Grubun devam eden önemli faaliyetleri hakkında bilgi veren Selim Özkan, şu an Türkiye’deki beş önemli projede sorumluk aldıklarını kaydetti .
Güneş enerjisi santrali planlıyorlar
Şu an Türkiye’nin en büyük termik santrallerinden birisi olan Zonguldak Enerji’de soğutma suyu aktarımını ve cebri boruları yapmakta olduklarını bildiren Özkan, gelecekte aktif olarak güneş enerjisi alanında çalışmak istediklerini kaydetti. Özkan, “ Çünkü Türkiye de hidroelektrik santraller belli bir aşamaya geldi. Bundan sonra yapımı çok daha zor olan projeler kaldı. Şimdi rüzgar ve güneşe, termik santrallere yönelim arttı. Bizim bölgemiz güneş enerjisi için çok değerli bir alan. Niğde, Kayseri, Tufanbeyli’de, bizim dağların (Toroslar) arkasında çok ciddi güneş yatırımları yapılıyor. Burada da öncelikli hedefimiz yine tedarikçi olmak ama kendimiz için de bir güneş enerjisi santrali kurmak istiyoruz. Bölgede böyle bir örnek yok. Hem insanlara örnek olsun hem de sanayi de kullanılsın diye Tufanbeyli’de böyle bir yatırım planımız var.” diye konuştu.
Enerji sistemleri üretimini güçlendireceğiz
Devletin, yenilebilir enerji ve çevreye duyarlı bir sistem olduğu için yatırımcıları güneşe ve rüzgâra teşvik ettiğini belirten Polyan Grup Genel Müdürü Selim Özkan, “Grup firmamız olan Polyar Çelik Yapı olarak enerji için çalışıyoruz. Rüzgâr enerjisinin de içinde varız. Rüzgar Enerji Santrallerinin (RES) çeşitli ekipmanlarını. üretiyoruz. Polyar Çelik Yapı deyince enerji sektöründe her şeyi en iyi yapan, iyi bir firma izlenimi uyandırmak istiyoruz. Güvenilebilir bir firma oarak sürekliliğimiz olsun istiyoruz. Genel amacımız bu. Zaten bizim Polyar Çelik Yapı’yı kurmaktaki amacımız da enerji yatırımları içinde yer almaktı. Çünkü önümüzde ki bir 10-20 sene içinde ciddi bir enerji yatırımları olacak. Biz de enerji yatırımlarının sistemlerini imal ederek geleceğe hazır olmak istiyoruz. Kısa zamanda çok yol kat ettik. Ekibimiz genç ve koşan bir ekip. Türkiye’nin dışında şu an Gürcistan, İran, Hindistan’la bu konularda görüşmelerimiz var. Henüz buralarda çalışmaya başlamadık ama talebin olması bile bir işarettir. O yüzden enerji sektörünün geleceğine güveniyoruz, bırakmayacağız.”dedi.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz