Tarlada 15 kuruş olan karpuzun fiyatı nakliyesini bile karşılamıyor

Tarlada 15 kuruş olan karpuzun fiyatı nakliyesini bile karşılamıyor

Bu yıl üretici kan kırmızı Pazarlarda her zaman “kan kırmızı” diye satıldığına tanık olduğumuz karpuz,bu yıl zarar eden üreticinin de içini kızarttı.

Türkiye’nin yaklaşık 4 milyon tonluk karpuz üretiminin yaklaşık yüzde 20’sini karşılayan Adana’da, umutlarını hasada bağlayan üretici yine hüsrana uğradı. Ülkemizin en lezzetli karpuzunun yetiştirildiği Adana’da ürünün tarlada 15 kuruşa bile zor alıcı bulduğunu belirten Yüreğir Ziraat Odası Yönetim Kurulu üyesi ve karpuz üreticisi Cabbar Sekman, “Tarlada 15 kuruş olan karpuzun fiyatı, 18 kuruş olan nakliye giderini bile karşılamıyor. Çiftçi bu yıl da kan ağlıyor” dedi.

Ekim alanları arttı
Adana’da karpuz ekili alanların bu yıl geçen yıla göre yüzde yaklaşık yüzde 30 oranında artarak 115 bin dekara yükseldiğini fiyatının ise geçen yıla göre düştüğünü kaydeden Cabbar Sekman, “Ekim alanları artınca üretim de arttı. Geçen yıl 30-40 kuruş civarında satılan karpuzun kilo fiyatı bu yıl 15 kuruşa kadar düştü. Sera karpuzlarının ortaya çıkmasıyla açık tarla hasadı aynı zamanlarda gerçekleşti. Ekim alanlarının genişlemesine, bu yıl mevsim koşulları nedeniyle sera ve açık tarla ürününün birlikte hasadı da eklenince karpuz bolluğu yaşandı. “diye konuştu.
Serin havalar tüketimi azalttı

Karpuzun sıcak havalarda soğutularak yenen bir meyve olduğunu belirten Yüreğir Ziraat Odası Yönetim Kurulu Üyesi Cabbar Sekman, bu yıl havaların serin ve yağışlı geçmesinin tüketimi azalttığını kaydetti. Sekman, “Karpuz sıcak havalarda soğuk olarak yeme isteği duyulan bir meyve. Serin ve yağışlı günlerde insanın canı pek fazla karpuz yemek istemez. Bu nedenle serin geçen mevsim koşulları da karpuz tüketimini azalttı” ifadelerini kullandı.
Hiç değilse masrafı kurtarıyorduk

Önceki yıllarda karpuz üreticisinin hiç olmazsa masrafını kurtardığını ancak bu yıl bunu bile başaramadığını ifade eden Cabbar Sekman, “Nakliye fiyatları karpuzun tarla fiyatından pahalıya geliyor. Bu yıl üretici istediği fiyattan satamazken tüccar da serin havalar nedeniyle ürünü pazarlayamadı. Tüccarın üreticiden aldığı karpuz da elinde kaldı. Karpuz üreticisi de tüccarı da bu yıl kan ağlıyor” dedi.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz