Kazakistan’ın çifte bayramı

Kazakistan’ın çifte bayramı

Fahri Konsolos Tarkan Kulak’tan kutlama Kulak, Nazarbayev’in yaş günü ve “Başkent Astana Günü”nü kutladı Kazakistan Adana Fahri Konsolosu Tarkan Kulak, 6 Temmuz’da 75 yaşına girecek olan Türk dünyasının büyük lideri Kazakistan Cumhurbaşkanı N.Nazarbayev’in yaş günü ile “Başkent Astana Günü”nü kutladı.

Tarih geçen yıl:
Kulak, bu yılın Kazakistan’ın önemli başarılara imza attığı, önemli olayların yaşandığı bir yıl olarak tarihe geçeceğini belirterek, “ Özellikle 6 Temmuz’da Kazakistan’da çifte bayram yaşanacaktır; bugün, hem “Başkent Astana Günü” hem de Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in 75. doğum günü olarak kutlanacaktır. Yürekten tebrik ediyor, kutluyorum” dedi.

Dünden bugüne Kazakistan:
Kazakistan, Rusya ve Belarus’un kurduğu ve dünyadaki ekonomik yapıya yeni boyut kazandırmış olan Avrasya Ekonomik Birliği’nin 1 Ocak 2015’ten itibaren hayata geçirilmiş olduğunu anımsatan Kulak, küresel ekonomi açısından önemli roller oynaması beklenen bu örgütün Ermenistan ve Kırgızistan’ın dahil olmasıyla 5 ülkeden oluştuğunu anımsattı.

Kardeş Ülke;
Kardeş Kazakistan’ın bu yıl ayrıca, Türkistan tarihinde çok önemli roller oynamış olan Kazak Hanlığı’nın 550’nci, Kazakistan Halkı Asamblesi’nin ve Anayasa’nın 20’nci yıl dönümünü kutladığını vurgulayan Kazakistan Fahri Konsolosu Tarkan Kulak, “Geçtiğimiz Mayıs ayında Uluslararası Astana Ekonomik Forumu ve 10-11 Haziran tarihlerinde Astana’da 5’inci Semavi ve Geleneksel Dini Liderleri Kurultayının da başarılı bir şekilde gerçekleştirildiğini” vurguladı.

Nazarbayev'in Başarısı;
Fahri Konsolos Kulak, şöyle devam etti:
“Bu yılın Nisan ayında Kazakistan erken Cumhurbaşkanlığı seçimlerini yaptı ve yüksek katılımlı geçen bu seçimlerde, Cumhurbaşkanı N.Nazarbayev bir sonraki döneme %98 gibi yüksek oyla yeniden seçilmiş oldu. Sayın N.Nazarbayev’in seçim programında yeni reformlar vardı ve bunlar seçimden hemen sonar hayata geçirilmeye başlandı. Bu 5 ana reform 100 adımdan oluşuyor. Bu reformlar devlet memurluk sisteminin yeniden yapılandırılmasını, şeffaflaşması ve hesap verilebilirliliğin arttırılmasını; ekonomik yapının yabancı yatırımlar için daha uygun hale getirilmesini; yasama, yargı ve yürütmenin daha da güçlendirilmesi, Cumhurbaşkanının bazı yetkilerinin yasama ve yürütmeye devredilmesini sağlamaktadır.”

Dünya Ticaret Örgütü Üyeliği;
22 Haziran 2015 tarihinde Kazakistan Cumhuriyeti’nin yaklaşık 19 yıl süren Dünya Ticaret Örgütüne üyelik müzakerelerini Cenevre’de başarılı bir şekilde tamamlamış olduğunu belirten Kulak, açıklamasını şöyle sürdürdü:
“Artık Kazakistan’ın Dünya Ticaret Örgütü’ne üyeliğinde herhangi bir engel kalmadı. Dünya Ticaret Örgütüne üyelik kardeş Kazakistan için şüphesiz yeni ufuklar açmakta ve dış yatırımcılar için daha cazip hale gelmektedir."

Dünya Arenasında Lider Ülke;
Tarkan Kulak, N.Nazarbayev’in Kazakistan’ın Kurucu Cumhurbaşkanı olması hasebiyle Türkiye’nin Ulu Önderi Atatürk ile karşılaştırılabileceğini ifade ederek,” Bu anlamda Sayın N.Nazarbayev bu zaman zarfında ülkesini dünya arenasında lider ülkeler arasında olmasını sağlamaktadır” dedi. Kulak, Nazarbayev'in bunun için bir çok inisyatifleri hayata geçirdiğine dikkati çekerek, şöyle konuştu:
“Bunların başında şüphesiz başkentin Almaty’dan Astana’ya taşınması olmuştur.Günümüzde Astana – dünyanın en genç ve en zarif başkentleri arasında yer almıştır. Bağımsızlık döneminde ülke birçok kazanımlar elde etmiştir. 2010 yılında Kazakistan AGİT Başkanlığını ve Zirvesini yaptı. 2011 yılında Kazakistan İslam İşbirliği Örgütü başkanlığını başarı ile tamamladı. 2012 yılındaki Londra Olimpiyatlarında Kazakistan dünya sıralamasında 12.Sırada yer alarak büyük başarıya imza atmıştır. 2011’de Asya Olimpiyatına ev sahipliği yapan Kazakistan, 2017’de Universiade Olimpiyatına aday durumundadır.”

Devasa Etkinlik;
2017’de Kazakistan’ın bir diğer devasa etkinliğe ev sahipliği yapacağını ifade eden Tarkan Kulak,” Başkent Astana’da 2017 yılında “EXPO-2017 Astana” Dünya İhtisas Fuarı yapılacaktır.. Bu fuarı kazanmak için en son aşamada Belçika ile yarışan Kazakistan, diplomatic zafer olarak bu Fuarın ev sahipliğinikazanmıştır. EXPO-2017 fuarının ana sloganı ise Geleceğin Enerjisi’dir.” dedi.

Astana Mega Kent Olma Yolunda:
Tarkan Kulak, Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'in başkent Astana’nın kurulması sürecinde başından beri hem inisyatif sahibi olduğunu belirterek, "Hem de tüm süreci bizzat takip etti. Neredeyse sıfırdan, bozkırın ortasında inşa edilen dünyanın en yeni başkenti Astana günümüzde bir çok uluslararası etkinliklerine başarılı bir şekilde ev sahipliği yapmaktadır, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazabayev, Astana’nın bir “mega kent” olmasını ve dünyadaki ilk 30 şehir içinde yer almasını plânlamış. Aslında, Cumhurbaşkanı N. Nazarbayev, Astana’yı tüm Kazakistan için bir gelişme modeli olarak gördüğünü de söyleyebiliriz. Bu nedenle, şehrin mimarî dizaynı, altyapısı ve halka getireceği refah katkısı için hedefler en üst düzeyde tutulmuştur" diye konuştu.

Orta Asya'nın Cazibe Merkezi;
Astana'nın şimdiden Orta Asya’nın cazibe merkezi haline gelmiş durumda olduğuna dikkati çeken Tarkan Kulak, şöyle konuştu:
"Kazakistan’ın modern yüzü Astana kendine özgü bir kent olmuş ve kendi kültürünü yansıtarak gelişmeye hız kesmeden devam ediyor.
1999 yılında Astana UNESCO tarafından Dünya Şehri ünvanına lâyık görüldüğünün de altını çizmek gerekir.
Astana bu yılın Eylül ayındaTürk Dili Konuşan Ülkeler Zirvesi’ne de ev sahipliği yapacaktır. Bu etkinliğe Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan da katılacaklardır. Sayın Erdoğan geçtiğimiz Nisan ayında Cumhurbaşkanı sıfatı ile ilk defa Kazakistan’a devlet ziyaretinde bulunmuştur. Bu ziyaret ülkelerimiz arasındaki işbirliğini yeni seviyeye çıkardığını da söyleyebiliriz."

Türkiye-Kazakistan İlişkileri;
İki ülke arasındaki ikili ilişkilerin kardeşlik duyguları çerçevesinde stratejik partnerlik ruhunda ilerlediğini anlatan Tarkan Kulak, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:
"İki ülke arasında bir çok büyük projeler hayata geçirilmektedir.Bu işbilirğimiz siyasi, ekonomik, kültürel-beşeri ve askeri alanda başarılı bir şekilde ilerlemektedir.
Her yıl ülkelerimizde Kazakistan ve Türkiye kültür Günleri gerçekleşmektedir.Her iki ülke arasında yıldan yıla kardeş şehirlerin sayısı artmaktadır."
Tarkan Kalak, geçtiğimiz günlerde de Adana’da, TEM Otoyolu Hastaneler Kavşağı çıkışı ile Altun Bulvar arasında yeni açılan caddeye Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in isminin verildiğini anımsattı.

Ekonomik İşbirliği;
Kazakistan Fahri Konsolosu Tarkan Kulak, bunun yanında ekonomik anlamda da işbirliğinin devam etiğini belirterek, “Ticaret hacmimiz 4 Milyar Dolar düzeyinde olup, ülkelerimizin potansiyeli daha fazla olduğunu altını çizmek istiyorum” dedi.
Tarkan Kulak, Adana Fahri Konsolosu olduğu Kazakistan’ın, Orta Asya’da kalkınma, refah, sosyal ve kültürel gelişmişliği artırma ve medeniyeti ilerletme konularında öncü fikirleri hayata geçiren kardeş ve dost bir ülke olduğunu sözlerine ekledi.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz