Başsavcılık, 7 kişinin beraat kararına itiraz etti

Başsavcılık, 7 kişinin beraat kararına itiraz etti

Balyoz davasında karar verildi... Yeniden yargılamayı yapan mahkemenin 7 kişi dışındaki isimler hakkında verdiği beraat kararı kesinleşti. Peki bundan sonra süreç nasıl işleyecek? İşte hukukçuların yorumu.

Balyoz davasında Anayasa Mahkemesinin "hak ihlali" kararının ardından tahliye olduktan sonra yeniden yargılananlar beraat etmişti.

İstanbul 4.Ağır Ceza Mahkemesinin verdiği beraat kararın ardından Cumhuriyet Başsavcılığı, temyiz incelemesi için dosyanın gönderilmesini istemişti. Başsavcılık, hakkında beraat kararı verilenlerden Çetin Doğan, Behzat Balta, Emin Küçükkılıç, İhsan Balabanlı, Metin Yavuz Yalçın, Mehmet Kaya Varol ve Erdal Akyazan için temyize gitme kararı aldı. Bu isimler hakkında verilen beraat kararlarının bozulmasını istedi.

"BU EKSİK BİR KARADIR. BEKLENTİMİZ 7 KİŞİ İÇİN DE BERAAT OLMASIYDI. "

Savcılık, beraat eden diğer kişilerle ilgili olarak temyiz hakkından feragat etti. Böylece, 7 kişi dışındakilerin hakkındaki beraat kararları kesinleşti.

Davada yaşanan mağduriyetlere dikkat çeken Hukukçu Onur Uluocak'a göre, "bu karar geciken bir karar."

"GEÇ KALINMIŞ BİR KARARDIR. 20 OCAK 2011 DE SORUŞTURMA BAŞLADI BARANSUNUN GETİRDİĞİ BAVULLA. ARADAN 5 YIL 5 AY GEÇTİ. BU SÜREDEN SONRA SİZ İNSANLARIN MASUMİYETİNİ KANITLIYORSUNUZ. GECİKEN ADALET ADALET DEĞİLDİR. KEŞKE HAYATINI KAYBEDEN ARKADAŞLARIMIZ DA BURADA OLSAYDI DA BERAAT ETTİKLERİNİ DUYSALARDI"

Peki bundan sonraki süreç nasıl işleyecek?

"SABIKA KAYITLARI SİLİNECEK.SABIKALARIN YARATTIĞI MAĞDURİYET ORTADAN KALKACAK. TUTUKLU SUBAYLARIN EKSİK ALDIĞI MAAŞLAR DAHA ÖNCE KESİLMİŞ PARALARI GERİ ALINACAK. EN ÖNEMLİSİ DE TAZMİNAT DAVALARI AÇILACAK. MANEVİ TAZMİNAT DAVALARININ YÜKSEK OLMASI GEREKİYOR Kİ DEVLET BİR DAHA BÖYLE KEYFİ DURUMLAR YAŞANMASINA İZİN VERMESİN"

Hukukçular, Ergenekon ve Balyoz davalarında adil yargılanma hakkının ihlal edildiğine dikkat çekiyor ve kumpas soruşturmalarının da biran önce neticelenmesi gerektiğini söylüyor.

"HSYK DAN BEKLENTİMİZ YARGILAYANLARLA İLGİLİ BAŞLATILAN SORUŞTURMALARIN BİRAN ÖNCE SONUÇLANMASIDIR."

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz