Ergene nehri'nin bilirkişi raporu korkuttu

Ergene nehri'nin bilirkişi raporu korkuttu

Sanayi atıkları nedeniyle zehir akıtan Ergene nehri, bilirkişi heyeti tarafından incelendi ve "Önlem alınmazsa bölgede canlı kalmayacağı" tespit edildi...Ayrıca nehrin sularını Marmara'ya akıtmayı planlayan projeye de tepki geldi...Konuyu değerlendiren uzmanlara göre "böyle bir durumda Marmara Denizi ölür"...

Ergene nehri... Trakya bölgesinin en önemli çevre sorunu haline gelen nehir, ağır sanayi kirliliği nedeniyle ölme noktasında...

İşte bu nedenle, 2011 tarihinde Edirne'nin Uzunköprü belediyesi, Ergene cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulundu... Uzman bilirkişi heyeti de bölgede inceleme yaptı

"KİRLETTİĞİ İDDİA EDİLEN FABRİKALARIN ATIK SUYLA İLGİLİ AYRINTILI İNCELEDİK 86 SAYFA RAPOR HAZIRLADIK..TEKER TEKER NE OLDUĞUNU GÖRDÜK"

Bilirkişi raporunun sonucunda ise, nehre dökülen sanayi atıklarının canlıların ölümüne neden olabileceği vurgulandı..

"ERGENE HAVZASI EĞER KAMULAŞTIRILMAZSA ORDA CANLI KALMAYACAK.. FAYDALI ÜRÜN YEŞİLLİK GİDECEK, BESİLER GİDECEK VE İNSANLAR GİDECEK"

Bilirkişi heyeti üyesi hukukçu Ali Rıza Dizdar'a göre, Trakya'da suç işleniyor..

"ÇEVREYE ZARAR VERDİĞİNİ GÖRÜYOSUNUZ DEVAM EDİYORSANIZ ARTIK BURADA TAKSİR SUÇU VARDIR. SADECE PARA CEZASI DEĞİL HAPİS CEZASI DA OLMALI. BİR ÇOCUĞA TECAVÜZE YELTENMEK NEYSE ÇEVREYE DE TECAVÜZ EDENİ AĞIR CEZAYA ÇARTIRMAK LAZIM"

Peki, tehlike Marmaraya da mı uzanacak? Zira, Ergene sularını Marmara Denizi'nin 5 km açığına dökmeyi öngören proje gündemde..

"ERGENEDEKİ KİRLİLİK HEM KURAKLIK HEM SANAYİ ATIĞINDAN ARTIYO BUNLARIN HEPSİNİN KİRLİĞİN YOĞUN OLDUĞU MARMARAYA VERMESİ DÜŞÜNDÜRÜCÜ, NE SEVİYEDE ARITILACK BİLİNMEDĞİ İÇİN ENDİŞE VERİCİ"

Ergene'yi inceleyen çevre mühendisi Armağan Çilek, Marmara için uyarıyor..

"HİÇBİŞEYİN ARITILMADAN VERİLMESİ ZATEN MARMARANIN ÖLÜMÜ DEMEK, NE DERECE ARITALACAĞI ARAŞTIRILMALI O KİRLİLİK ZATEB ŞU AN EGEYE AKITILIYOR..KİMİSİ ARITIYOR KİMİ ARITMIYOR ONLARIN DENETİMİ YAPILMIYOR ZATEN"

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz