Kayıp-kaçak haksızlığında "pes" dedirten düzenleme

Kayıp-kaçak haksızlığında "pes" dedirten düzenleme

Elektrik faturalarındaki kayıp-kaçak haksızlığında "pes" dedirten yaklaşım. Meclis Sanayi ve Ticaret Komisyonu'nda kabul edilen tasarıya göre; kayıp-kaçak bedeline itiraz edenlerin aldıkları "iadeler ve mahkeme masrafları tüm abonelerin faturalarına" yansıtılacak. Tasarıya, Tüketici Hakları Derneği'nden sert tepki geldi.

"KAYIP KAÇAK VURGUNUNA HAYIR. KAYIP KAÇAKTA YOLUNACAK KAZ OLMAYACAĞIZ. "

Bu tepki, Meclis Sanayi ve Ticaret Komisyonu'nda kabul edilen yasa tasarısına...

Tüketici Hakları Derneği Başkanı Turhan Çakar, kameraların karşısına geçti, elektrik fatularından alınan kayıp kaçak bedelinin yasal güvenceye bağlanmasını sert şekilde eleştirdi.

"YARGITAY NİYE VAR KARARLARI UYGULANMAYACAKSA ELEKTRİK DAĞITIM ŞİRKETLERİNE ÇOK BÜYÜK İMTİYAZLAR TANINMIŞ, TÜKECİLERİN İSE HAK ARAMA ÖZGÜRLÜKLERİ ELİNDEN ALINMIŞ KÜMESTEKİ KAZ YERİNE KONULMUŞLARDIR. İŞTE ELEKTRİK DAĞITIMDA ÖZELLEŞTİRME SONUCU"

Tasarının kabul edilmesi halinde yeni maliyetlerin faturaya ekleneceğine dikkati çeken Çakar, kayıp-kaçak için açılan davaların da düşeceğini belirtti.

"DİĞER TARAFTAN TASARI EĞER YASALAŞIRSA, GERİYE DOĞRU İŞLETİLEREK, HAKLARINI ARAMIŞ OLAN TÜKETİCİLERE ÖDENMİŞ OLAN KAYIP KAÇAK BEDELLERİ İLE MAHKEMELERDEKİ TÜM ŞİRKET GİDERLERİ DAĞITIM ŞİRKETLERİNCE TÜKECİLERE FATURA EDİLECEK. "

Tasarının Anayasa'ya aykırı olduğunu vurgulayan Başkan Çakar, konuyu yargıya taşıyacaklarını kaydetti.

"ANAYASA MAHKEMESİNE GİDECEĞİZ. DÜNYA BÖYLE BİR TASARI GÖRMEDİ. TASARI GERİ ÇEKİLMELİ. BU TASARI SUÇ UNSURUDUR. AKIL MANTIK DIŞI. "

Turhan Çakar'ın tüketicilere bir de çağrısı vardı.

"ÇALMADIĞIMIZ VE SORUMLUSU OLMADIĞINIZ KAYIP KAÇAK BEDELLLERİNİ ÖDEMEMEK İÇİN HAKLARINIZA SAHİP ÇIKMAYA, SESSİZ KALMAMAYA ÇAĞIRIYORUZ."

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz