İlker Başbuğ Çanakkale savaşını anlattı

İlker Başbuğ Çanakkale savaşını anlattı

Eski Genelkurmay Başkanı, emekli orgeneral İlker Başbuğ, İstanbul Teknik Üniversitesi'nde Çanakkale Savaşına ilişkin konferans verdi. Atatürk'ün Çanakkale zaferineki rolüne vurgu yapan Başbuğ, "Çanakkale Savaşı'nın kaderini tayin eden Anafartalar'dır" dedi.

Eski Genelkurmay Başkanı, emekli orgeneral İlker Başbuğ, İstanbul Teknik Üniversitesi'ndeki Süleyman Demirel Kültür Merkezi'nde düzenlenen, Çanakkale Savaşları ile ilgili konferansta konuştu.

Atatürk'ün Çanakkale zaferineki rolüne vurgu yapan Başbuğ, savaşın kaderinin Anafartalarda tayin edildiğine dikkat çekti. Nusret mayın gemisi'nin kahramanlığını da hatırlattı.
.
" ESAS ÇANAKKALE SAVAŞI'NIN, KARA HAREKATININ KADERİNİ TAYİN EDEN ANAFARTALAR'DIR. MUSTAFA KEMAL DE ASLINDA, ONDAN SONRA 'ANAFARTALAR KAHRAMANI' OLARAK ANILIR. ÇANAKKALE SAVAŞI'NIN KADERİNİN TAYİN EDİLDİĞİ GÜN, 8 AĞUSTOS 1915 ANAFARTALAR. 18 MART DENİZ ZAFERİ'NİN İKİ KAHRAMANI VAR NUSRET MAYIN GEMİSİ VE SAHİL TOPÇULARI. "

Çanakkale Savaşı'nın her karesi ile övünülmesi gerektiğini belirten Başbuğ, Atatürk'ün yanı sıra şehitleri ve gazileri de andı.

"ÇANAKKALE SAVAŞI'NIN HER KARESİYLE, HER SAFHASIYLA NE KADAR ÖVÜNSEK AZDIR. BÜTÜN KOMUTANLARIN KATKISI VARDIR. AMA İNANIN Kİ ORADA, YARBAY MUSTAFA KEMAL OLMASAYDI, İSTANBUL'U BOŞALTACAKLARDI. PLANLARI YAPILMIŞTI. ÇANAKKALE MUHAREBELERİNİN HER KARESİNDE ELBETTE MUSTAFA KEMAL VARDIR. 19 ŞUBAT'TAN 8 AĞUSTOS ANAFARTLAR'A KADAR OLAN SÜREÇTE, HER KARESİNDE... HER KARESİNDE MEHMETÇİK VARDIR. MEHMET ÇAVUŞ'LAR VARDIR, SEYİT ONBAŞI'LAR VARDIR. ONUN YANINDA, KAZIM KARABEKİR'LER VAR, FEVZİ ÇAKMAK'LAR VAR.."

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz