"ABD Çin'i de izliyor"

"ABD Çin'i de izliyor"

Çin İnternet Medya Araştırmaları Merkezi son hazırladığı raporda, Amerika Birleşik Devletleri'nin Pekin yönetimini gizlice izlediğine yönelik belgelere yer verdi. Washington yönetiminin gizli gözetiminin ana hedefinin Çin olduğu savunulan raporda, Edward Snowden tarafından ortaya çıkarılan iddialar da dikkat çekiyor.

Amerika Birleşik Devletleri'nin Çin'i izlediği iddiaları doğrulandı.

Çin'de internet ve enformasyon alanında faaliyet gösteren bir kuruluş hazırladığı "Amerika Birleşik Devletleri'nin Küresel Gözetim Kaydı" adlı raporda, Çin'e karşı gizli izleme faaliyetlerinin yürütüldüğüne yönelik belgelere yer verdi.

Eski CİA ajanı Edward Snowden tarafından ortaya çıkarılan ve Çin'in de aralarında bulunduğu birçok ülkede izleme faaliyetinin olduğu yönündeki iddialara yer verilen raporda, Washington yönetiminin gizli gözetiminin ana hedefinde Çin'in bulunduğu savunuluyor.

Raporda, Washington'ın Çinli liderleri, bilimsel kuruluşları, üniversiteleri gizlice dinlediği öne sürülürken; bilgisayar oyunlarındaki verileri aldığı, sohbet odalarındaki yazılımları da casusluk operasyonları için kullandığı iddia ediliyor.

Amerika Birleşik Devletleri'nin izleme faaliyetlerine ilişkin açıklama yapması gerektiği vurgulanan raporda, bu faaliyetlerin durdurulması, küresel siber ortamda stres ve düşmanlık oluşturmaktan kaçınılması çağrısı yer alıyor.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz