3. Havalimanı için "devam" kararı.

3. Havalimanı için "devam" kararı.

İstanbul'da tartışma konusu olan 3. havalimanı projesi için mahkemenin verdiği durdurma kararını bir üst mahkeme kaldırdı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın itirazını kabul eden mahkeme kararına göre, proje kaldığı yerden devam edecek.

İstanbul'da 3. havalimanı için mahkemeden "devam" kararı çıktı.

3. Havalimanı’nın faaliyetlerinin durdurulmasının ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, bir üst mahkeme olan Bölge İdare Mahkemesi’ne itiraz etti...Bölge İdare Mahkemesi de sözkonsu itirazı kabul etti ve 4. İdare Mahkemesi’nin verdiği ‘yürütmenin durdurulması’ kararını kaldırdı.

Yeni kararda, " henüz açıkça hukuka aykırılığı bulunmayan işlemin yürütmesinin durdurulmasında hukuka uyarlılık görülmemiştir.” denildi.

İçtihatlara aykırı hareket edildiğini savunan davanın avukatları ise yaptıkları açıklamada, "1 santim toprak 10 bin yılda oluşurken, bir yıl beklemenin bir sakıncası yoktu. başka bir mahkemenin bu kararı kaldırması idari yargıyı işlevsizleştiriyor.” dedi.

İstanbul 4. İdare Mahkemesi, projeye karşı açılan davada 3. Havalimanı’nın ÇED olumlu kararının yürütmesini durdurmuştu. 21 Ocak 2014’te verilen karara göre, bilirkişi inceleme yapana kadar 3. Havalimanı ile ilgili herhangi bir işlem yapılmayacaktı.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz