Paralel devlet yapılanması iddiaları

Paralel devlet yapılanması iddiaları

Yolsuzluk ve Rüşvet Operasyonu, muhalefetin olduğu kadar iktidarın da gündemindeki yerini koruyor.. "Amaç, hükümeti yıpratmak" görüşünü savunan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, "paralel devlet" iddialarına da değinerek, "Bize düşen, onlarla mücadele etmektir" dedi. İktidar kurmaylarından Mehmet Ali Şahin'in "yargıtay'daki cemaat imamı, Pensilvanya'ya dosya gönderdi" şeklindeki sözlerini ise Arınç, "Bilgilerini Yargıtay'a aktarması gerekiyor" diye değerlendirdi.. Bülent Arınç, genel af konusunda ise net konuştu: "kimsenin böyle bir beklentiye girmemesi gerekir."

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Bakanlar Kurulu'nu takip eden muhabirler ile biraraya geldi.. Gündemindeki ilk konu, yolsuzluk ve rüşvet operasyonu kapsamında yaşananlar oldu..

"Özellikle hükümeti ve başbakanı yıpratmaya yönelik çabalar olduğu kesindir. Eğer paralel yapı veya devlet içerisindeki çeteler bir güce sahipse bunu kendi amaçları doğrultusunda kullanıyorsa bize düşen ve bizden sonra gelecek her hükümete düşen onlarla mücadele etmektir. Onları hukuk çizgisine çekmektir. "

Arınç'a operasyon sonrası başlayan görevden almalar da soruldu.. Fişleme iddiaları yine gündemdeydi..

"Böyle bir fişlemenin kesinlikle doğru olmadığını düşünüyorum. Biz asla inancı yada siyasi görüşü içine alacak bir fişleme yapmadık, bunu ahlakdışı sayarız her kurumda bir kıyımın olduğunu söylemek doğru değil. Şahsen bunu da reddediyorum. Her kurumda idari tasarruflar da yapılabilir "

Arınç'ın; Başbakan danışmanı ve iktidar vekili Yalçın Akdoğan'ın "Orduya kumpas kuruldu" iddiasına yanıtı ise, sert oldu..

"Bir kumpas kuruldu sözü kendi ifadesidir. Neden böyle bir yazı yazdın diye sormak lazım. Bir kişi hem milletvekili hem başdanışman olamaz. Bu yazıdaki maksadını açıkla. Bu açıklama tatmin edici mi, değil mi buna siz karar vereceksiniz. Ben bu sözün başka yerlerde istismar edileceğinin endişesi içindeyim. "

Arınç, o iddiaların ardından tartışılmaya başlanan "Ergenekon ve Balyoz davalarına yeniden yargılama" taleplerine de değindi.

"Yargılamanın iadesi bitmiş davalar için mümkündür. Devam eden davalar konusunda yargılamanın iadesi sözkonusu değildir. Bu şartların oluştuğuna kim inanıyorsa başvuru yapabilir.."

Bülent Arınç, genel af konusunda ise net konuştu..

" Bir genel af beklentisi içinde kimse olmasın. İçerideki insanları düşünün her gün afla kalkıp afla yatar. Başbakan başta olmak üzere ağzımıza af konusunu getirmeyiz. Böyle bir düşüncemiz yok. Bunu şimdi hiçkimse düşünmesin, hükümet olarak da böyle bir tasarruf yok."

Arınç'ın gündeminde, iktidar kurmaylarından Mehmet Ali Şahin'in "Cemaat imamı, Pensilvanya'ya dosya gönderdi" açıklamaları da vardı..

"Yargıtayın bunu kendi içerisinde araştırması ve varsa herhangi bir kötüye kullanma görevlerini, bu konuda bir işlem yapabilmesi için Mehmet Ali Şahin bey'in bir yazıyla bunu duyurması, sayın Şahin'in de bu konudaki bilgilerini yargıtay'a aktarması gerekiyor"

HSYK da, hükümet sözcüsünün hedefindeydi..

" HSYK'da eleştirdiğimiz konu son davranışlar, yani görevini kötüye kullanmak suretiyle bir karar çıkarmak ve yayınlamak. Çünkü kendi kanunu buna amir değil. Ama bu yarın HSYK'yı değiştireceğimiz, anayasa'yı değiştireceğimiz, kanun çıkaracağımız anlamına gelmez. Şu anda böyle bir çalışmanın olmadığını rahatlıkla söyleyebilirim "

Ve Bakanlar ile Başbakanlık Danışmanlarının sosyal medya mesajları.. Arınç, en dikkat çeken eleştirilerini bu konuda yaptı..

"Biz tweet hesabımızdan kimseyi rencide edecek, flaş bir şeyler yazalım, trend topic olsun hevesinde değiliz. Ama bu öyle bir hastalık haline geldi ki, çıt çıt çıt, sabahtan akşama kadar bunlarla uğraşıyorlar. Bu işten vazgeçsinler öncelikle bakanlar. danışman sıfatı taşıyan insanlar çıt çıt çıt, şu kadar tweet attım, şu kadar retweet aldı, elinin körü oldu. bunlar iş değil. "

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz