Suriye'ye Giden Tır'da Ele Geçen Mühimmat

11 Aralık 2013 / 10:46

Adana'da, bir TIR'da ele geçirilen ve Suriye’de El Kaide’ye gönderilen mühimmat konusunda yeni gelişmeler yaşanıyor... İstihbarat birimleri, El Kaide'nin, silah ihtiyacını karşılamak için kaçakçılık şebekelerini kullandığını ve sevkiyatın muhaliflerin kontrolündeki yollardan yapıldığını belirledi.. BBC, İngiltere'den Suriye'ye savaşmaya giden İslamcı militanların önce Reyhanlı'da kaldığını bildirirken, El Kaide yanlısı grupların iki İspanyol gazeteciyi kaçırdığı açıklandı..

Geçtiğimiz günlerde Adana'da polis tarafından durdurulan bir TIR'da yüklü miktarda mühimmat ele geçirilmişti. TIR sürücüsü ifadesinde, sevkiyatları Reyhanlı'da bir jandarma karakolunun yanındaki depoya götürdüğünü söylemişti.

Tır şoförünün ifadelerini değerlendiren istihbarat birimleri, Suriye'deki radikal İslami grupların, silah ve muhimmat ihtiyacını karşılamak için kaçakçılık şebekelerine yüklü miktarda ödeme yaptıklarını belirledi.

Kaçakçılık yapılan güzergahların muhaliflerin elinde olmasının, şebekelerin işini kolaylaştırdığı da belirtildi.

İngiliz yayın kuruluşu BBC ise muhaliflerin safında savaşmak için son 3 ayda aralarında 20 İngiliz Müslüman’ın da bulunduğu, 150 kişinin Türkiye üzerinden Suriye’ye girdiğini bildirdi.

BBC, bu kişilerin önce Reyhanlı'daki evlerde kaldığını, Suriye’den dönüşte de, bu evleri kullandıklarını kaydetti..

İspanyol gazetesi El Mundo'nun temsilcisi Javier Espinosa ve foto muhabiri Ricardo Vilanova'nın, El Kaide yanlısı bir grup tarafından Suriye'de kaçırıldığı açıklandı... Gazetecilerin 16 Eylül'den bu yana ''Irak Şam İslam Devleti'' adlı grubun elinde olduğu bildirildi...

Bu arada, Türkiye sınırındaki Bab el-Hava sınır kapısının, Suudi Arabistan’ın desteğiyle kurulduğu iddia edilen İslami Cephe adlı grup tarafından ele geçirildiği öne sürüldü....

Öte yandan, 2013 Nobel Barış Ödülü, Oslo'da düzenlenen törenle, Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü'ne verildi... Ödülü, Suriye'deki kimyasal silahların imha sürecinde önemli görevler üstlenen örgütün Genel Direktörü Ahmet Üzümcü aldı...Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
DIGER HABERLER
Kanal B Özel

İnsan Kaynakları

Bütün Dünya

Kanal B Logo

Kanal B RSS

Kanal B Facebook

Kanal B Twitterİzleyici Temsilcisi

Yusuf Ziya BAYRAKTAR

E-Posta: temsilci@kanalb.com.tr


Kanal B Ankara (Merkez)

Tel : (312) 234 14 34

Adres : Kabil Caddesi 1326. Sokak No:11 A.Öveçler - ANKARA

Kanal B İstanbul

Tel : (216) 422 22 67

Adres : Burhaniye Mah. Kanuni Sultan Süleyman Sok. Mabeyin Konaklari 4/E Altunizade Üsküdar - ISTANBUL

Kanal B Adana

Tel : (322) 204 00 11

Adres : Güzelyali Mah. 81116nci sokak No:10 Çukurova - ADANA


© 2011 Kanal B

Web Tasarım Levent Akkal