"İşsizlik Yüzde 9,3 Değil, Yüzde 15"

"İşsizlik Yüzde 9,3 Değil, Yüzde 15"

"İşsizlik yüzde 9,3 değil, yüzde 15" Bu çarpıcı iddia, DİSK Araştırma Enstitüsü'nden geldi... Türkiye İstatistik Kurumu'nun açıkladığı rakamlara, üç aydır iş arama kanallarını kullanmayanların dahil edilmediği belirtilen araştırmada, işsiz sayısının 2 milyon değil, 4 milyona ulaştığı öne sürüldü...

Türkiye İstatistik Kurumu işsizlik verilerini açıkladı.. Temmuz ayında geçen yılın aynı ayına göre 0,9 puanlık artış gösteren işsizlik oranının, yüzde 9,3'e ulaştığını açıklayan TÜİK'e göre, Türkiye'deki işsiz sayısı 2 milyon 686 bin..

DİSK Araştırma Enstitüsü ise, rakamın bunun çok daha üzerinde olduğunu savunuyor...

TÜİK’in açıkladığı işsizlik oranlarını değerlendiren DİSK, 2013 yılının Temmuz dönemi için son üç aydır iş arama kanallarını kullanmayanların gözardı edildiğine dikkati çekti.. Bu nedenle işsizlik oranının yüzde 9,3 değil, yüzde 15,79 olduğunu iddia eden DİSK, "İşsiz sayısı da 2 milyon 686 bin değil, 4 milyon 894 bin kişi olarak gerçekleşti” açıklaması yaptı..

O raporda, güvencesiz çalışmanın arttığı yönünde değerlendirmelerde de bulunuldu.. İşsizlik oranının geçen yıla göre yüzde 1,44 puan artış gösterdiğinin belirtildiği raporda, kadınların işsizlik oranının yüzde 23, gençlerin ise yüzde 28 olduğu aktarıldı..

DİSK'in işsizlikle mücadele için getirdiği öneriler arasında ise, haftalık çalışma süresinin gelir kaybı yaşanmaksızın 37,5 saate, fazla mesailer için uygulanan yıllık 270 saat sınırın 90 saate düşürülmesi yer aldı.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz